Agentura, která ovlivňovala americké prezidentské volby, je pověstná trollí farma stranící Kremlu

Ruská agentura internetových výzkumů AII se sídlem v Petrohradě, která podle obvinění Američanů ovlivňovala politiku v USA před prezidentskými volbami, je podle Washingtonu pověstnou trollí farmou, která vyrábí falešné či zkreslené zpravodajství a vysílá ho do světa. V pátek o tom informovala agentura AFP.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trollí farma vyráběla falešné zpravodajství (ilustrační foto) | Foto: Silvia & Frank | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Prakticky všichni Rusové – obvinění z podílu na podvratné protiamerické činnosti – v AII pracují. V čele obviněných je člověk blízký ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, miliardář Jevgenij Prigožin, který společně se svými firmami pod společným jmenovatelem Concord tuto trollí farmu pomáhá financovat.

Podle ruské agentury RBK trollí farma začala fungovat v roce 2014 s cílem šířit v Rusku i v zahraničí zkreslené informace stranící Kremlu. V roce 2015 se částečně přeorientovala na ovlivňování veřejného mínění v USA. Loni v říjnu se americkou agendou zabývalo ještě zhruba 90 lidí.

Prigožin není pro USA novým objevem – už dlouhodobě je zapsán na jejich sankčních seznamech společně s dalšími jeho firmami.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme