Tropická bouře Elsa udeřila na Kubu, směřuje k severní části

Tropická bouře Elsa, která si při přechodu nad karibskými ostrovy vyžádala tři lidské životy, v pondělí udeřila s prudkými dešti a větrem o rychlosti až 95 kilometrů za hodinu na jihozápadní pobřeží Kuby. S odvoláním na americké Národní středisko pro hurikány (NHC) o tom informovala agentura AP. Dráha bouře se následně stočí k Floridě, kam má živel dorazit z úterý na středu.

Havana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Až se Elsa objeví nad Floridskou úžinou a jihovýchodem Mexického zálivu, je možné menší opětovné zesílení,“ uvedlo středisko (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Bouře na kubánskou pevninu udeřila zhruba 140 kilometrů jihovýchodně od Havany. Jižní pobřeží ostrova zavalily vlny, zatímco další části země se potýkají se silným větrem a lijáky. Podle meteorologů však mohou nepříliš intenzivní srážky prospět místnímu zemědělství.

Dvě kubánské provincie včetně té, kde se nachází hlavní město Havana, v očekávání Elsy vyhlásily nouzový stav. Další provincie pak stav pohotovosti. Z míst, které by mohly postihnout záplavy, bylo evakuováno přes 100 000 lidí.

Pohotovost vyhlásil i floridský guvernér Ron DeSantis, a to v 15 okresech. Je mezi nimi také Miami-Dade, kde se v červnu zřítil bytový komplex a kde pokračují záchranné práce. Elsa, která má přejít k severní části Kuby, podle NHC nad pevninou oslabí, nad mořem však může znovu zesílit.

„Až se Elsa objeví nad Floridskou úžinou a jihovýchodem Mexického zálivu, je možné menší opětovné zesílení,“ uvedlo středisko. Podle kubánského meteorologického úřadu má bouře pevninu opustit v noci, mezi Havanou a východně položeným městem Matanzas. V úterý brzy ráno se podle předpovědi NHC přesune nad souostroví Florida Keys. Následně by v úterý nebo ve středu měla bouře přejít nebo těsně minout západní pobřeží Floridy.

Oběti bouře

Tropická bouře o víkendu přinesla prudký vítr a silný liják nad několik ostrovů Karibského moře. Na jižním pobřeží Dominikánské republiky zemřel 15letý chlapec a 75letá žena, na které se na dvou odlišných místech zřítila stěna. Třetí člověk zemřel na ostrově Svatá Lucie.

Tropická bouře Elsa má v Karibiku zatím tři oběti, nejvíc ničila Barbados. Florida vyhlásila stav nouze

Číst článek

Ještě v sobotu ráno si Elsa jako první bouře letošní hurikánové sezony nad západním Atlantikem vysloužila klasifikaci hurikán prvního stupně. Tvrdě udeřila i na ostrov Barbados, kde více než 1100 lidí nahlásilo poškozené domy. Přes 60 z nich Elsa zničila úplně. Popadané stromy ohlásily úřady na Haiti, které je kvůli rozsáhlému odlesňování a erozi náchylné na záplavy a sesuvy půdy.

Elsa je nejdřívější pátou pojmenovanou bouří, kterou kdy meteorologové nad Atlantským oceánem zaznamenali. Zároveň si připsala rekord jako nejrychlejší bouře, když v sobotu ráno dosahovala rychlosti téměř 50 kilometrů za hodinu. Podle údajů NHC z 20.00 SELČ se nyní pohybuje rychlosti 22 kilometrů za hodinu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme