Tropická bouře Henri zasáhla pobřeží Spojených států, způsobila bleskové záplavy

Na pobřeží amerického státu Rhode Island v neděli udeřila bouře Henri, která s sebou přinesla déšť a prudký vítr o rychlosti 95 kilometrů za hodinu. S odvoláním na americké Národní středisko pro hurikány (NHC) o tom informovala agentura AP. Podél pobřeží od New Jersey po Massachusetts jsou bez elektřiny desítky tisíc domácností a oblast postihly bleskové záplavy.

New York (Aktualizováno: 20:23 22. 8. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Henri se od sobotního večera řadil do kategorie hurikán prvního stupně z pěti, před příchodem nad pevninu však oslabil na tropickou bouři.

Poryvy větru přesto dosahovaly rychlosti až 112 kilometrů za hodinu a na některých místech se utvořily bezmála šestimetrové vlny. Pevninu bouře zasáhla ve 12.15 místního času (18.15 SELČ).

Hurikán Grace si v Mexiku vyžádal sedm obětí. Další bouře se očekává v neděli

Číst článek

Na záplavy, vyvrácené stromy i přerušené dodávky elektřiny se od soboty připravovaly miliony lidí na newyorském ostrově Long Island i na jihu Nové Anglie.

Collette Chisholmová, 20letá obyvatelka města Westerly ve státě Rhode Island novinářům řekla, že vlny byly před příchodem bouře mnohem vyšší, než je běžné. Nemá však strach, že by Henri poškodil její dům.

„Miluji bouře. Jsou fascinující, pokud tedy nikdo nepřijde k úhoně,“ uvedla Chisholmová.

Rizikové záplavy

Podle odborníků může největší škodu způsobit nikoli silný vichr, ale vzedmutá hladina moře a záplavy, které mohou zasáhnout vnitrozemí. Tam se i očekává nejprudší déšť. Napříč regionem může spadnout okolo 15 centimetrů srážek, v některých oblastech až 25 centimetrů.

Na severovýchodě USA udeří Hurikán Henri. Tropické bouře nejsou v regionu časté

Číst článek

Newyorský guvernér Andrew Cuomo v sobotu pro části státu vyhlásil stav nouze. V neděli uvedl, že největší hrozba pro ostrov Long Island pominula, obavy ale působí právě situace ve vnitrozemí.

Podle Národního střediska pro hurikány se totiž v následujících hodinách tropická bouře zpomalí a hrozí, že bude „dnes v noci stagnovat nedaleko hranice států New York a Connecticut“.

V oblasti vzdálené od teplých vod Mexického zálivu a Karibského moře nejsou tropické bouře časté. Na Novou Anglii naposledy přímo udeřil hurikán Bob v roce 1991, město New York v roce 2012 zdevastoval hurikán Sandy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme