Tropická bouře Elsa se změnila v hurikán. V nejbližších hodinách dorazí na Floridu

Tropická bouře Elsa přechodně zesílila na hurikán prvního stupně na pětibodové škále a směřuje k pobřeží Floridy, kde by měla být v nejbližších hodinách. S odkazem na americké Národní středisko pro hurikány (NHC) o tom ve středu informovaly tiskové agentury.

Tampa (USA) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Surfeř na Floridě čeká na vlnu před tím, než oblast zasáhne hurikán Eta | Foto: Steve Nesius | Zdroj: Reuters

Kolem 5.00 SELČ se bouře nacházela asi 105 kilometrů na jihozápad od floridského města Tampa a pohybovala se směrem na sever rychlostí 22 kilometrů v hodině. Živel zároveň provázel vítr o rychlosti až 120 kilometrů v hodině.

Varování platí asi pro 300 kilometrů dlouhý úsek pobřeží od Tampy na sever. „Předpokládá se, že Elsa dorazí k severnímu pobřeží Floridy podél zálivu do pozdního středečního rána, a pak se ve čtvrtek přesune přes jihovýchodní USA,“ uvádí NHC.

Kvůli vytrvalým dešťům zahynulo v Mexiku pět lidí. Mezi oběťmi je i žena se třemi dětmi

Číst článek

Státy Georgia a Jižní Karolína by Elsa měla zasáhnout ve středu večer a ve čtvrtek. V noci na středu místního času hrozila v částech západní a centrální Floridy tornáda, varování podle agentury Reuters nadále platí pro severní Floridu, jihovýchodní Georgii a východ Jižní Karolíny.

Silný vítr a vydatné lijáky Elsa v úterý přinesla na ostrovy Key West, kde zaplavila ulice. Jako hurikán byla klasifikovaná i na konci minulého týdne, pak ale zeslábla na tropickou bouři. Nejdříve se prohnala přes Barbados, Svatou Lucii a Dominikánskou republiku a další karibské ostrovy, přičemž způsobila nejméně tři úmrtí.

Na Kubě před jejím příchodem evakuovali asi 180 000 obyvatel, nakonec však Elsa Kubu velkých záplav ušetřila, a naopak v částech země pomohla naplnit vodní nádrže.

Podle předběžných odhadů způsobila Elsa na Svaté Lucii škody až 12 milionů dolarů (téměř 260 milionů Kč) a 5,3 milionu USD (skoro 115 milionů Kč) na Jamajce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme