Tropická bouře Isaac se mění v hurikán. Míří přímo na New Orleans

Tropická bouře Isaac by se dnes mohla změnit v hurikán. Vyplývá to z meteorologických modelů, podle nichž bude Isaac před úderem na pevninu stále nabírat na síle. Bouře směřuje Mexickým zálivem přímo na New Orleans.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé pozorují vlny narážející na břehy jezera Pontchartrain. Tropická bouře Isaac směřuje na New Orleans v Louisianě | Zdroj: Reuters

Dosáhnout by mohla prvního, nanejvýš druhého stupně síly hurikánu z pěti.

Před sedmi lety New Orleans zpustošil hurikán Katrina. Poblíž města se protrhly ochranné hráze a město zcela zaplavila voda z oceánu a nedalekého jezera Pontchartrain.

Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) teď v souvislosti s bouří Isaac už varovalo před záplavami v pobřežních oblastech. Prezident Barack Obama vyhlásil v jižním státě Louisiana stav nouze.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Odpoledním Radiožurnálu se s aktuálními informacemi přihlásil zpravodaj ČRo ve Spojených státech Vít Pohanka

Spustil tím sérii příprav federálních úřadů na poskytnutí pomoci postiženému státu. Také varoval obyvatele ohrožených států a vyzval je, aby neriskovali a poslouchali instrukce úřadů.

„Chtěl bych vyzvat všechny obyvatele Mexického zálivu, aby poslouchali své lokální úřady a řídili se jejich instrukcemi. Především když vám řeknou, že je nezbytné se evakuovat. Máme co dočinění s velkou bouří, která může způsobit rozsáhlé záplavy a jiné škody. Teď není čas pokoušet osud a neposlouchat varování úřadů. Musíte to brát velmi vážně,“ zdůraznil americký prezident.

Tropická bouře zastínila i nominační sjezd republikánů v Tampě na Floridě. Ten sice oficiálně začal, samotné jednání, schůze výborů a panelové diskuze se ale odsunuly kvůli počasí až na dnešek. Podle představitelů strany to ale nebude žádný problém.


Tropická bouře míří k městu New Orleans

Vít Pohanka, Kateřina Causidisová, Silvie Třeslínová, Simona Bartošová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme