Tropická bouře Noel dorazila až k břehům Kanady

Hurikán Noel se nad východním pobřežím Severní Ameriky změnil v tropickou bouři, ale vichřice a přívaly dešťů dnes udeřily na severovýchod Spojených států a dokonce až na Kanadu. Letošní sezóna hurikánů v oblasti Mexického zálivu a západního Atlantiku by už měla pomalu končit, ale namísto toho si teď přírodní živly vyžádaly nejvíc obětí od doby řádění hurikánu Katrina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tropická bouře Noel | Zdroj: ČTK

Vichry a prudké deště už dosáhly států Massachusetts, Nová Anglie a nárazy větrů jsou patrné i v Kanadě. Na silnicích leží vyvrácené stromy, jsou hlášeny škody na budovách a už asi 35 tisíc domácností je bez elektřiny. Hurikán Noel ale přece jenom v chladnějších vodách severního Atlantiku trochu zeslábl a změnil se tam v takzvanou extratropickou bouři, která se už chová jinak než tropické frontální systémy.

Hurikán a nyní extratropická bouře Noel urazila v tomto týdnu opravdu velkou vzdálenost z Mexického zálivu a Karibského moře až k břehům Kanady. Není to ale zcela neobvyklé, i když se to v minulosti nestávalo v listopadu. Musíme si ale uvědomit, že z pohledu zeměpisní šířky není Kanada jen severský stát. Třeba Halifax nebo Montreal jsou stejně vzdálené od rovníku jako Makarská riviéra nebo Istrie ve slunném Jaderském moři. Nejhorší hurikán zažili v Kanadě před půl stoletím, kdy tam zabil 81 lidí. Ale i v roce 2003 si hurikán v kanadské provincii Nové Skotsko vyžádal 8 mrtvých.

Přenesme se ale do oblasti Mexického zálivu, která se z následků hurikánu Noel vzpamatovává. Do Dominikánské republiky proudí pomoc ze Spojených států, Velké Británie a některých dalších zemí Evropské unie. Zahynuly tam desítky lidí. Největší obavy jsou ze vzniku epidemií, protože jsou v postižených oblastech stále mrtvá hospodářská zvířata. Jinak ale Dominikánská republika hlásí, že turistické oblasti prý nebyly dotčeny, takže by se ostrovní stát měl ekonomicky udržet.

Zoufalá situace je stále v zatopené metropoli mexického státu Tabasco Villahermosa a v dalších postižených městech. V zatopených oblastech pomáhá asi 8 tisíc příslušníků mexické armády a policie, ale další deště komplikují záchranné operace. Stovky hladových lidí začaly rabovat v polozatopených nákupních centrech. Tisíce lidí také stále čekají na záchranu na střechách domů a ve vyšších patrech. Ve státě Tabasco našli záchranáři zatím dva mrtvé, ale je to podobná situace jako v Dominikánské republice: spousta mrtvých zvířat a katastrofální hygienická situace, takže se mexické úřady obávají cholery a šíření dalších nemocí.

Alexandr Pícha, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme