Tropické léto střídají přívalové deště a silný vítr. Rozmary počasí ochromily Rakousko a Itálii

Po tropických dnech zasáhl sever Itálie silný vítr a bouřky. Spadlo zde několik stromů, jeden člověk zemřel a bezpečnostní složky evakuovaly tři tisíce lidí. Pro celý sever Jaderského moře platí varování před zhoršeným počasím. Přívalové deště ochromily i Rakousko. Laviny bahna a kroupy způsobily velké škody, jeden člověk zemřel po zásahu bleskem.

Itálie/Rakousko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bouřka (ilustrační foto) | Foto: stock exchange

Velké deště zasáhly v ranních hodinách i město Milán. Padající stromy tam zničily dráty elektrického vedení. Silný vítr rozbořil i několik domů a poničil automobily. Z horského městečka Maniago bezpečnostní složky evakuovaly zhruba 3 tisíce lidí.

Lucifer vyhnal teploty v řadě evropských zemí nad 40 stupňů. Nejhůř je v Itálii a na Balkáně

Číst článek

Vytouženého ochlazení po vlně veder se dočkal i západ Rakouska. Přišlo ale příliš prudce. Přívalový déšť, kroupy a laviny bahna – zejména ve spolkové zemi Salcbursko – napáchaly těžké škody. Turisty oblíbená oblast Grossarltal je odříznuta od světa, oznámila agentura APA.

Dešťový příval zde strhával dokonce i auta, policie pak musela uzavřít silnici z údolí kvůli lavinám bahna. V několika případech museli být lidé stižení náhlým zdravotním problémem z Grossarltalu přepraveni k lékařskému ošetření vrtulníkem nebo nákladním autem. Hosté jednoho hotelu byli kvůli nebezpečí záplav přestěhováni do vyšších poschodí, řada turistů našla útočiště v nouzových ubytovnách. Kdy bude možná zase údolí opustit, není podle agentury APA jasné.

V salcburských oblastech Lungau, Pinzgau a Pongau se na zhruba stovce zásahů od noci na neděli podílelo celkem 680 hasičů. Mimo jiné vyprošťovali i lidi, které živel uvěznil v autech.

Lijáky a krupobití se přehnaly i přes Štýrsko, kde stromy padaly na silnice, potoky se vylévaly z břehů a lijáky strhávaly půdu ze svahů.

V Horních Rakousích zasáhl blesk 77letého muže na procházce. Nejprve se záchranářům podařilo ho oživit, v nemocnici ale svým zraněním podlehl. Záplavy bahna, sesuvy svahů a zaplavené sklepy udržují v trvalém nasazení hasiče a záchranáře také v Tyrolsku.

Jih Evropy zatím stále sužuje vlna tropických veder, které páchají škody na zemědělských plodinách a způsobují požáry lesních i travnatých porostů. Několik lidí již v důsledku veder zemřelo.

Tomáš Fiala, pla, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme