Trosky útočícího člunu objeveny

U ropného tankeru Limburg v Jemenu byly objeveny trosky dalšího plavidla. Tím by mohl být člun, který na tanker zaútočil, soudí francouzští vyšetřovatelé incidentu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hořící tanker | Zdroj: ČTK

Výbuch francouzského tankeru u jemenských břehů byl teroristickým útokem a možná i varováním, uvedla dnes francouzská ministryně obrany. Podrobná prohlídka vraku lodi odhalila na místě exploze úlomky laminátu z malé lodi. V souvislosti s dopisem, ve kterém se k zodpovědnosti za čin přihlásila skupina Adenská islámská armáda, francouzská ministryně řekla, že útočníci původně zacílili americkou korvetu, ale omylem zasáhli francouzský tanker.

Také Jemen poprvé připustil, že výbuch a následný požár mohly být teroristickou akcí. Až dosud tuto verzi, ke které se od počátku přikláněli kapitán plavidla a Francie, odmítal. Závěrečná zpráva o výsledcích vyšetřování bude zveřejněna nejdřív za měsíc.

Radikální islámský duchovní abú Hamzá Masrí už dříve prohlásil v Londýně, že explozi na lodi způsobili jemenští stoupenci teroristické organizace Al-Káida. Jemen však trvá na tom, že příčinou exploze ropného tankeru byl požár, který na něm propukl.

Jak uvedl náš spolupracovník v Paříži Zdeněk Müller, francouzský kapitán tankeru ale technický problém, který by nehodu zavinil, vylučuje. Také hlavní inženýr na Limburgu Eric Vigoroux se domnívá, že se plavidlo před výbuchem s něčím srazilo. Nebyl sice v té době na palubě, nýbrž ve strojovně, kde také sám pocítil, že loď před explozí na něco narazila.

Tajemník francouzského konzulátu v Saná už v neděli hovořil o tom, že šlo o atentát, který způsobilo malé plavidlo s výbušninou. Tuto verzi zatím podporuje i majitel tankeru, společnost Euronav. Sabotáž naopak vylučuje malajsijská společnost Petronas, pro kterou Limburg momentálně pracuje.

Milan Kopp, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme