Trosky útočícího člunu objeveny

U ropného tankeru Limburg v Jemenu byly objeveny trosky dalšího plavidla. Tím by mohl být člun, který na tanker zaútočil, soudí francouzští vyšetřovatelé incidentu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hořící tanker | Foto: ČTK/AP

Výbuch francouzského tankeru u jemenských břehů byl teroristickým útokem a možná i varováním, uvedla dnes francouzská ministryně obrany. Podrobná prohlídka vraku lodi odhalila na místě exploze úlomky laminátu z malé lodi. V souvislosti s dopisem, ve kterém se k zodpovědnosti za čin přihlásila skupina Adenská islámská armáda, francouzská ministryně řekla, že útočníci původně zacílili americkou korvetu, ale omylem zasáhli francouzský tanker.

Také Jemen poprvé připustil, že výbuch a následný požár mohly být teroristickou akcí. Až dosud tuto verzi, ke které se od počátku přikláněli kapitán plavidla a Francie, odmítal. Závěrečná zpráva o výsledcích vyšetřování bude zveřejněna nejdřív za měsíc.

Radikální islámský duchovní abú Hamzá Masrí už dříve prohlásil v Londýně, že explozi na lodi způsobili jemenští stoupenci teroristické organizace Al-Káida. Jemen však trvá na tom, že příčinou exploze ropného tankeru byl požár, který na něm propukl.

Jak uvedl náš spolupracovník v Paříži Zdeněk Müller, francouzský kapitán tankeru ale technický problém, který by nehodu zavinil, vylučuje. Také hlavní inženýr na Limburgu Eric Vigoroux se domnívá, že se plavidlo před výbuchem s něčím srazilo. Nebyl sice v té době na palubě, nýbrž ve strojovně, kde také sám pocítil, že loď před explozí na něco narazila.

Tajemník francouzského konzulátu v Saná už v neděli hovořil o tom, že šlo o atentát, který způsobilo malé plavidlo s výbušninou. Tuto verzi zatím podporuje i majitel tankeru, společnost Euronav. Sabotáž naopak vylučuje malajsijská společnost Petronas, pro kterou Limburg momentálně pracuje.

Milan Kopp, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme