Kdyby byl Trump prezidentem, žádná válka na Ukrajině by nebyla, prohlásil Orbán na konferenci

Kdyby byl Donald Trump dnes americkým prezidentem, nebyla by žádná válka na Ukrajině ani v Evropě, řekl ve čtvrtek maďarský premiér Viktor Orbán. Šéf maďarské vlády vystoupil na konferenci pořádané americkým konzervativním spolkem CPAC. Jedním z dalších řečníků byl i bývalý český premiér Andrej Babiš (ANO).

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Orbán

Viktor Orbán | Foto: Remo Casilli | Zdroj: Reuters

Zatímco Orbán hovořil ve svém projevu spíše o migraci, kde zastává velmi tvrdou linii, a rovněž o otázkách genderu a sexuality, Babiš se zaměřil spíš na kritiku Evropské unie, konkrétně „byrokratů v Bruselu“.

„Postavili jsme plot a chránili naši zemi,“ prohlásil maďarský premiér v souvislosti s migrační krizí. V této souvislosti Orbán opět kritizoval amerického miliardáře maďarského původu George Sorose, jehož nevládní organizace podle něj pomáhají migrantům při cestě do Evropy. „Ne migraci, ne genderu, ne válce,“ zmínil Orbán podle něj důležitá hesla a vyzdvihl důležitost národa.

Právě proti „genderové ideologii“ nebo „LGBT ideologii“ maďarská vláda v posledních letech aktivně vystupuje. V roce 2021 například tamní parlament, ovládaný Orbánovou konzervativní stranou Fidesz, schválil zákon, který znemožňuje mimo jiné osvětu ve školách týkající se sexuálních menšin.

Babiš na konferenci národovců. Lákali na něj jako na ‚konzervativního lídra‘, proti tomu se ale vymezil

Číst článek

Přítel Babiš

Babiše nazval Orbán svým přítelem. Jak uvedl, společně vždy, často i do ranních hodin, bojovali za prosazení určitých témat na unijních summitech v Bruselu. „A musím přiznat, že Andrej Babiš je větší bojovník než já,“ dodal.

Bývalý český premiér ve své řeči kritizoval mimo jiné takzvaný Green Deal (unijní Zelenou dohodu) o přechodu EU k obnovitelným zdrojům energií. Tato dohoda podle něj „zničí evropský průmysl a uvrhne lidi do chudoby“. „Brusel je odtržen od běžného života, diktuje nám, jak máme žít, co máme jíst,“ uvedl Babiš. „Musíme zachránit Evropskou unii v zájmu našich dětí a budoucích generací,“ dodal.

Evropa má podle něj zdroje, know-how, potenciál, ale jediné, co jí chybí, jsou vůdci. Stejně jako Orbán i Babiš doufá, že by významnou změnu mohly přinést volby do Evropského parlamentu v roce 2024, ve kterých by mohly posílit právě konzervativní strany.

Konzervativní konference CPAC je dvoudenní, ve čtvrtek na ní vystoupil s projevem i gruzínský premiér Irakli Garibašvili, videozdravici účastníkům pak zaslal dnes již bývalý moderátor Fox News Tucker Carlson. Pozvání přijali i bývalý český prezident Václav Klaus či slovinský expremiér Janez Janša.

Konference se účastní evropští a američtí politici i jejich příznivci a vyznavači konzervativních a nacionalistických hodnot. Jak bylo vidět na videozáběrech ze setkání, jeden z návštěvníků měl například tričko s fotografií Donalda Trumpa a Viktora Orbána a nápisem Peacemakers (Mírotvůrci).

Letošní setkání v Budapešti je již druhým ročníkem evropské varianty konzervativní konference CPAC (Conservative Political Action Conference), poprvé se konzervativní platforma v této podobě setkala v roce 1974. Konferenci pořádá vlivný Americký konzervativní svaz (ACU).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme