Trump a Clintonová triumfovali v dalším volebním superúterý, jsou blíž nominaci

Republikánský kandidát Donald Trump získal další důležitá vítězství v primárkách. Kontroverzní miliardář vyhrál ve všech pěti státech na severovýchodě země, kde voliči v úterý hlasovali. Se čtyřmi vítězstvími se ke stranické nominaci posunula i demokratická kandidátka Hillary Clintonová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump | Zdroj: Reuters

Donald Trump se označil za předpokládaného vítěze boje o republikánskou stranickou nominaci.

Své protikandidáty smetl ve všech pěti státech na severovýchodě země - v Marylandu, Delawaru, Pensylvánii, Rhode Islandu i Connecticutu, a to i přes nově ohlášené spojenectví konkurentů Teda Cruze a Johna Kasicha. Oba kontroverzní miliardář kritizoval.

Přehrát

00:00 / 00:00

Donald Trump slaví další triumf v boji o stranickou nominaci do prezidentských voleb. Republikánský kandidát vyhrál ve všech pěti státech na severovýchodě USA.

Intenzivně se nyní debatuje o tom, jaké rozhodnutí padne na letním republikánském sjezdu, který bude klíčový. Stranické vedení Trumpa odmítá. Mluví se o tom, že může dojít až na takzvanou contested convention, ve které by Trump i přesto, že získává nejvíc hlasů, nakonec nemusel vyhrát.

Podle pozorovatelů bude ale stranické vedení čelit těžké volbě. Protože v případě, že bude prosazovat umírněnějšího kandidáta a nebude respektovat hlasy voličů a výsledky primárek, může dojít až na rozkol strany.

Sám Trump ve svém dnešním vítězném projevu naznačoval, že se k němu republikánské vedení začíná stavět vstřícně. Žádná konkrétní jména ale nezmínil. Kritikové také varují, že je Trump nevyzpytatelný kandidát, nepřipravený na prezidentskou roli.

I tábor demokratické favoritky Hillary Clintonové po zisku čtyř vítězství oslavuje. Poté, co si Clintonová zajistila další náskok nad senátorem Berniem Sandersem, se její kampaň začíná soustředit na podzimní souboj s republikány a odrážení jejich útoků.

Clintonová v dnešním projevu odrážela útoky Donalda Trumpa. Jasně se vůči němu vymezovala, když říkala, že její kampaň chce lidi sjednocovat, že namísto stavění zdí chce bořit bariéry. Dokonce přidala i slovní hříčku, že chce umožnit trumf (v angličtině trump) lásky nad nenávistí.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme