Trump a Putin schválili společné prohlášení o Sýrii. Přitom nemělo dojít k žádnému oficiálnímu setkání

Americký prezident Donald Trump a ruský prezident Vladimir Putin schválili společné prohlášení o Sýrii po krátkém setkání na okraj summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) ve Vietnamu. Podle agentury TASS to v sobotu oznámil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Danang (Vietnam) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak ukázaly televizní záběry, Putin a Trump spolu pohovořili, když se šli postavit k pořízení tradiční skupinové fotografie v letovisku Danang.

Přestože Bílý dům informoval, že nebylo na programu žádné oficiální setkání, oba si také potřásli rukama u příležitosti večeře v pátek večer a opět na začátku hlavního setkání nejvyšších představitelů zemí APEC, upozornila agentura Reuters.

'Nebudeme se zapojovat do vícestranných dohod,' řekl Trump. Svobodný obchod prosazovala naopak Čína

Číst článek

Prohlášení k Sýrii, o jehož obsahu TASS neuvedl další podrobnosti, dohodli v sobotu ministři zahraničí Ruska Sergej Lavrov a USA Rex Tillerson. Text byl speciálně připraven v Danangu, upozornil Peskov.

Agentura AP v pátek informovala, že Spojené státy a Rusko se blíží dohodě o vyřešení války v Sýrii vzhledem k úspěchu boje proti extremistům z organizace Islámský stát. Obě země mají mimo jiné zájem na zamezení možného střetu ruské a americké armády v oblasti.

Syrská armáda se spojenci, k nimž patří Rusko, tento týden Islámský stát vytlačila z posledního většího města, pohraničního Búkamálu. Boj proti Islámskému státu přestává být proto prioritou a důraz se přesouvá na konflikt mezi povstalci a prezidentem Bašárem Asadem.

AP uvedla, že porážka džihádistů znamená pro USA a Rusko ztrátu společného nepřítele. Obě země teď budou podle agentury působit na opačných stranách civilního konfliktu, Rusko jako Asadova opora, Spojené státy jako záštita Asadových protivníků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme