Trump bude mít větší vliv na státní média. Včetně Hlasu Ameriky a Svobodné Evropy

Barack Obama by měl do konce měsíce podepsat zákon, který poskytne jeho nástupci v prezidentské funkci Donaldu Trumpovi větší vliv na vládní média vysílající do zahraničí, ke kterým patří rozhlasové stanice Hlas Ameriky (VOA) a Rádio Svobodná Evropa/Rádio svoboda (RFE/RL). Napsala to agentura Reuters.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump | Zdroj: Reuters

Kongres minulý týden schválil zákon, který rozpouští nezávislou vysílací radu guvernérů, jež na provoz stanic VOA, RFE/RL a dalších vládou podporovaných médií dohlíží. Nahrazuje ji výkonným ředitelem, kterého jmenuje prezident a potvrzuje Senát.

Trump měl během volební kampaně s novináři neurovnané vztahy a panují obavy, zda si vládní média po jeho nástupu do funkce udrží redakční nezávislost, píše Reuters.

Trump jako Kennedy. Gates k sobě přirovnal prezidenty USA, spojuje je potenciál měnit věci

Číst článek

Není ale zatím jasné, zda změna zvýší vliv prezidenta na zpravodajství a informace ve vysílání stanic do Ruska, na Kubu, do Číny a dalších autoritářských států, či zda má jen zvýšit jeho efektivitu.

Reorganizaci podporovali i demokraté

Republikáni i demokraté v Kongresu myšlenku reorganizace vysílacích médií podporovali v zájmu omezení byrokracie a zvýšení účinnosti. Podle kongresových zdrojů jsou obavy přehnané, protože šéfa jmenovaného prezidentem musí potvrdit Senát a základní organizační struktura stanic zůstane stejná. Zatím prý nejsou žádné informace o tom, že by Trumpův štáb členy rady guvernérů kontaktoval.

Někteří činitelé ministerstva zahraničí a zpravodajských služeb se nicméně obávají, že Trump není dostatečně ostražitý vůči ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi, který považuje vysílání stanic RFE/RL za pokus podlomit jeho vládu, uvádí Reuters.

Vysílací rada guvernérů se nejprve změní na „mezinárodní vysílací poradní radu“, která bude novému šéfovi radit. Postupně pak zanikne.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme