Trump chce odstoupit od klimatické dohody, tvrdí agentury. Verdikt slíbil zveřejnit během dnů

Americký prezident Donald Trump v následujících dnech oznámí, jestli Spojené státy odstoupí od Pařížské klimatické dohody. Uvedl to na svém Twitteru. Agentura Axios s odkazem na dva nejmenované zdroje v Trumpově blízkosti ale tvrdí, že prezident už se rozhodl od dohody odstoupit a jeho tým teď připravuje další kroky. Později zprávu potvrdily i agentury Reuters a AP.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump (v roce 2013) | Foto: flickr.com, Creative Commons licence 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0), Gage Skidmore

První možností je formální ukončení účasti na Pařížské dohodě, které by trvalo tři roky. Bílý dům ale také může stáhnout americký souhlas s Rámcovou úmluvou OSN o změně klimatu.

USA se jako jediné z G7 nezavázaly podpořit dohodu o klimatu. Trump se rozhodne příští týden

Číst článek

Pařížskou klimatickou dohodu loni v září odsouhlasila administrativa bývalého demokratického prezidenta Baracka Obamy. Americký senát ale zatím o dohodě nehlasoval, a tak smlouva stále není pro Spojené státy závazná.

Trump své konečné rozhodnutí odkládal. Při své volení kampani označil smlouvu za nevýhodnou a slíbil ji zrušit. V posledních týdnech mluvil o tom, že vše musí důkladně posoudit. O Pařížské klimatické dohodě pak mluvil i o víkendovém summitu zemí G7 na Sicílii.

OSN ve středu krátce po zveřejnění zpráv, že se americký prezident chystá od Pařížské dohody odstoupit, připomenula slova svého generálního tajemníka Antónia Guterrese o nezadržitelnosti klimatických změn.

"Změna klimatu je nepopiratelná. Změna klimatu je nezadržitelná. Klimatická řešení nám nabízejí možnosti, které nemají alternativu," citovala OSN na twitteru Guterrese.

Martin Balucha, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme