Perné úterý v Bílém domě. Jak uhasit skandál? líčí úředníci 'nejhorší den' pod prezidentem Trumpem

Prozrazení tajných informací Rusům, rána spojenectví, nátlak na šéfa FBI? Toto úterý v Bílém domě patřilo k nejpernějším od ledna, kdy se prezidentské funkce ujal Donald Trump, vyplývá z rozhovorů, jež s tamními vyčerpanými činiteli vedl server Politico. Jeden z nich ho dokonce označil za "nejhorší den" Trumpova působení v čele země.

Doporučujeme Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kauza prozrazených tajných informací a vrcholy jejího trojúhelníku: šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov, americký prezident Donald Trump a předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu. | Zdroj: Reuters

Vzrušené rozhovory se hýbaly od jednoho závažného tématu k druhému. Dopoledne se lidé v Bílém domě dohadovali o identitě člověka, který se s novináři podělil o detaily Trumpových rozhovorů s ruskými představiteli a spolu s tím také o přísně tajné informace poskytnuté Izraelem, popisuje Politico

Pak debatovali nad tím, jak vzniklou aféru uhasit před prezidentovou plánovou návštěvou v Jeruzalémě, od níž Trumpa dělil stěží týden. A jako by toho nebylo dost, večer je postavil tváří v tvář ožehavé zprávě, že než Donald Trump vyhodil šéfa FBI Jamese Comeyho, požadoval po Comeym, aby přestal vyšetřovat vazby jeho volebního štábu na Rusko.

'Co přijde příště?'

Není divu, že v Bílém domě panovala značná nervozita. "Nikdo neví, kam tohle všechno povede. Všichni tu obcházejí kolem a říkají: 'Co přijde příště?'" Úředníci přiznávali, že se cítili jako v obležení, píše Politico - ovládla je nejistota, kolik škodlivých informací se ještě vynoří a kdo ze zpravodajských služeb je může vynášet, ani nehledě na obavy, jak to všechno bude komentovat sám prezident Trump. 

NYT: Trump žádal odvolaného šéfa FBI, aby zastavil vyšetřování svého poradce Flynna

Číst článek

Zaměstnanci prezidentské kanceláře pobíhali mezi pracovnami Západního křídla Bílého domu ve snaze zjistit, co mohou veřejnosti říct, aniž by situaci ještě zhoršili. Vyčerpaný prezidentský mluvčí Sean Spicer, který pracuje 12 hodin denně a přitom čelí opakovaným zvěstem, že může přijít o práci, se spolu s šéfem kanceláře Reincem Priebusem uchýlil do své kanceláře, líčí Politico. Podle jiného úředníka převládl pocit, "že jsme vlastně bezmocní". 

O tom, že se New York Times chystají vydat text o údajném Trumpově tlaku na Comeyho, se nejvyšší představitelé Bílého domu dozvěděli dvě hodiny před publikací článku, tvrdí Politico. Poradci se okamžitě rozběhli za prezidentem ve snaze zjistit, co Comeymu doopravdy řekl. Jenže jak shodně vypovědělo hned několik zdrojů Politica, ze schůzky Trump-Comey nebyl žádný záznam, jenž by tvrzení v článku vyvrátil. 

Americký prezident Donald Trump a odvolaný šéf FBI James Comey. | Zdroj: Reuters

Tápající poradci

A nijak jim nepomohl ani sám Donald Trump, který jim neposkytl všechny potřebné údaje, takže dotyčné zanechal ve stavu "nevědomosti o tom, co se stalo. My na té schůzce nebyli. Neměli jsme ponětí. Vlastně pořád nevíme, co přesně tam zaznělo," řekl Politicu jeden z činitelů úřadu. Jiný uvedl, že prezident se kvůli článku New York Times rozzuřil, ale za přibližně hodinu po jeho vydání se stáhl do své rezidence a nechal poradce, "aby sami přišli na to, jak zlý to bude mít dopad." 

Bílý dům vydal prohlášení, v němž informace New York Times (údajně založený na záznamu, který si ze schůzky pořídil James Comey  - pozn. red.) zpochybnil. "Prezident nikdy nežádal pana Comeyho ani nikoho jiného o ukončení jakékoli vyšetřování, včetně jakéhokoli vyšetřování zahrnujícího generála Flynna... Toto není pravdivé nebo přesné vylíčení rozhovoru mezi prezidentem a panem Comeym," uvádí v něm. Exšéfovi FBI bylo rovněž z další strany vyčteno, že se o své obavy nepodělil dříve.

Kde se nacházíte: iROZHLAS.cz / Zprávy ze světa | Související témata: Spojené státy americké Donald Trump Jiří Šedivý americký prezident Bílý dům neobjasnil všechny souvislosti. Informátora by zabili, nebo zneužili, popisuje Šedivý

Číst článek

Jenže uvnitř Bílého domu se v tu dobu horečně vybíralo, koho vyslat do televize, protože si nikdo nevěděl rady, co přesně říct a jak argumentovat, popisuje Politico. Ocenili sice bezpečnostního poradce H.R. McMastera, který se snažil zklidnit situaci "bez toho, aby vyvolal ještě větší poprask". Nicméně zaměstnanci prezidentské kanceláře jsou podle Politica stále opatrnější, když se jedná o spojení jejich jmen s bezprostředními reakcemi na výbušné zprávy - stává se totiž, že jim pak Trump protiřečí, ať už ústně, nebo na Twitteru.

Obavy o práci? 

A jsou také unavení z neustálých zvěstí o personálních obměnách. Dva ze zdrojů Politica uvedly, že nemají ponětí, jestli je jejich místo v ohrožení, ale zdůraznili, že prezident o tom své lidi osobně ujišťuje - včetně mluvčího Seana Spicera. Šéf kanceláře Priebus se účastní každého jednání a další z klíčových poradců Steve Bannon prý dostal "jistá oprávnění", aby situaci pomohl zvládnout.

"Nevíme, co po telefonu říká svým přátelům," řekl na adresu prezidenta jeden z úředníků. "Nevíme dokonce ani to, jestli s ním doopravdy mluví novináři, kteří to o sobě tvrdí." 

Nože se brousí na Priebuse. Stane se z šéfa Trumpovy kanceláře obětní beránek?

Číst článek

Rozhodnutí propustit Comeyho učinil Trump během víkendu v New Jersey, kde "nikdo z nás nebyl", uvedl pro Politico jiný z vysoce postavených činitelů. Další přiznal, že o Trumpově kritice Comeyho jako "chvástače" se dozvěděli až z vysílání stanice NBC, kde zazněla.

"Jsou v nepříjemné situaci," poznamenal na adresu prezidentské kanceláře jeden z poradců. "Jestli chtěli, aby ta věc s Comeym zmizela, on (Trump) neudělal nic, aby tomu napomohl."

 

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme