‚Najděte mi nějaké hlasy.‘ Trump má na krku další obvinění, tentokrát za ovlivňování voleb v Georgii

Bývalý americký prezident Donald Trump byl obviněn velkou porotou, že se pokusil zvrátit svou těsnou volební porážku v klání s Joem Bidenem v roce 2020 v americkém státu Georgia. Trump, který je s náskokem před ostatními soupeři předním uchazečem o republikánskou nominaci do prezidentských voleb v příštím roce, je obviněn už ve čtvrtém případu, uvedly tiskové agentury.

Washington (Aktualizováno: 14:52 15. 8. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý americký prezident a republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump gestikuluje na pódiu během konference Turning Point Action Conference ve West Palm Beach na Floridě

Trump a jeho spolupracovníci jsou v Georgii obviněni z celkem 41 trestných činů | Foto: Marco Bello | Zdroj: Reuters

Trump a jeho spolupracovníci jsou v Georgii obviněni z celkem 41 trestných činů, a to včetně vydírání, což je obvinění, které se obvykle používá proti členům organizovaných zločineckých skupin. Za tento trestný čin hrozí 20 let vězení, poznamenala agentura Reuters.

Třetí obvinění proti Trumpovi. ‚Zažehl plameny násilí‘ a ‚plánoval spiknutí‘, aby se po volbách udržel u moci

Číst článek

Spolu s bývalým prezidentem čelí obvinění dalších 18 lidí, a to včetně bývalého personálního ředitele Bílého domu Marka Meadowse, Trumpova osobního právníka Rudyho Giulianiho a Jeffreyho Clarka, který v Trumpově éře působil na ministerstvu spravedlnosti, uvedla agentura AP.

Dále v dokumentu vydaném velkou porotou figurují méně známá jména jako další někdejší Trumpova právnička Jenna Ellisová nebo právníci z Georgie Ray Smith a Robert Cheeley, kteří se podíleli na zpochybňování výsledků voleb. Obvinění cílí také na Davida Shafera, Shawna Stilla a Cathy Lathamovou, kteří se nepravdivě prohlásili za právoplatné volitele Georgie s cílem přisoudit vítězství ve státě Trumpovi.

Všech 19 obviněných bylo podle prokuratury součástí zločinného spolčení s cílem narušit volební procesy. Aktéři jsou stíháni na základě státní verze normy známé pod zkratkou RICO, která je nástrojem pro potírání organizovaného zločinu.

Obvinění z vydírání

Podle médií je toto obvinění obzvláště pikantní v případě Giulianiho, který se před působením na postu starosty New Yorku zapsal do povědomí jako průkopník ve stíhání mafiánů na základě RICO.

Zlatý důl pro obžalobu, noční můra obhajoby. Zákon, podle kterého nově žalují Trumpa, je mocná zbraň

Číst článek

„Je pozoruhodné vidět pana Giulianiho obviněného podle státní verze federálního zákona o vydírání… Jako americký státní zástupce na Manhattanu Giuliani v 80. letech přispěl k tomu, že se obžaloby na základě RICO proslavily,“ komentoval vývoj list The New York Times.

Giuliani čelí také celé řadě dalších obvinění, mimo jiné kvůli podílu na iniciativě s falešnými voliteli. V prosinci 2020 také opakovaně vystupoval před zákonodárci v Georgii a na slyšeních šířil nepodložená tvrzení o rozsáhlých podvodech s hlasy, připomíná agentura AP.

Jednoho slyšení se účastnila i Ellisová, která později navrhovala, aby končící viceprezident Mike Pence při volební schůzi Kongresu ignoroval hlasy volitelů v Georgii a dalších státech.

Podle deníku The Washington Post sehrál klíčovou roli ve snaze zvrátit porážku v daném státě také Meadows. „V chaotických týdnech po volebním dni Meadows často organizoval a poslouchal telefonáty Trumpa s činiteli v Georgii včetně státního tajemníka Brada Raffenspergera zatímco na ně Trump tlačil, aby zvrátili Bidenovo vítězství,“ píše the Washington Post.

Kvůli těmto kontaktům čelí Meadows obvinění z nabádání veřejného činitele k porušení přísahy složené při nástupu do funkce. Média připomínají, že vyšetřovatelé se zajímali také o Meadowsovu cestu do Georgie v prosinci 2020, při níž chtěl pozorovat přepočítávání hlasů ve středisku nedaleko Atlanty. Místní činitelé mu podle NYT sdělili, že k tomu nemá oprávnění.

,Jsem terčem vyšetřování ve věci 6. ledna.‘ Trump uvedl, že čelí dalšímu stíhání kvůli snaze zvrátit volby

Číst článek

Meadows se k obviněním v prvních hodinách po jejich zveřejnění nevyjádřil. Giuliani v úterý vydal prohlášení, v němž podle AP přímo neodpovídá na tvrzení prokurátorů a místo toho obžalobu označuje za „urážku americké demokracie“ a „další kapitolu v knize lží“.

Vznesení obvinění následovalo podle médií po výslechu svědků před velkou porotou za zavřenými dveřmi.

„Trump a další obvinění odmítli přijmout, že Trump prohrál, a vědomě a úmyslně se připojili ke spiknutí s cílem nezákonně změnit výsledek voleb v Trumpův prospěch,“ uvedla obžaloba.

Případ, který otevřela státní zástupkyně okresu Fulton Fani Willisová, by mohl přispět k právním potížím, kterým čelí Trump v klání o republikánskou nominaci do prezidentských voleb v roce 2024.

V USA obvinili 16 republikánů z ‚těžkého zločinu‘. Podvodem chtěli zvrátit volby ve prospěch Trumpa

Číst článek

Prokuratura v okrese Fulton, což je nejlidnatější okres Georgie, povolební dění vyšetřuje už déle než dva roky. Případ otevřela krátce poté, co do médií unikla nahrávka telefonátu mezi Trumpem a nejvyšším volebním činitelem v jihovýchodním státě, v němž Trump dva měsíce po volbách hovořil o potřebě najít nové hlasy ve svůj prospěch. Současný prezident Joe Biden, který Trumpa ve volbách v roce 2020 porazil, v Georgii zvítězil o necelých 12 000 hlasů.

Sedmasedmdesátiletý exprezident byl již dříve obviněn ve třech trestních kauzách, naposledy začátkem srpna v případu, který se také týká pokusu zvrátit výsledky voleb v roce 2020.

Soudní proces, kde bude exprezident čelit obžalobě kvůli nelegálnímu přechovávání tajných dokumentů z doby svého úřadování, začne příští rok v květnu. K soudu se letos dostal také případ platby pornoherečce a údajné milence v době před prezidentskými volbami roku 2016.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme