Trump opět pletl státníky a geografii. ‚Je z něho jiný člověk a je to smutný pohled,‘ říká DeSantis

Nejdříve zaměnil Hillary Clintonovou s Barackem Obamou. Pak prohlásil, že maďarský premiér Viktor Orbán je lídrem Turecka. V neděli zase špatně uvedl název města, ve kterém vystupoval. Americký exprezident Donald Trump má za sebou sérii chybných a kuriózních výroků, které mohou představovat problém pro jeho strategii v boji o návrat do Bílého domu, upozornil deník The New York Times (NYT).

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý americký prezident a současný republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump na předvolebním shromáždění v Sioux City ve státě Iowa

Americký exprezident Donald Trump má za sebou sérii chybných a kuriózních výroků, které mohou představovat problém pro jeho strategii v boji o návrat do Bílého domu | Foto: Scott Morgan | Zdroj: Reuters

Trump při mítincích s voliči pravidelně poukazuje na vysoký věk současného amerického prezidenta Joea Bidena, s nímž by se v listopadu 2024 znovu mohl utkat. Hlavu státu zesměšňuje jako senilního člověka, který nemá ponětí o tom, co se kolem něj děje.

Pomáhá mu v tom skutečnost, že 80letý Biden poměrně často pronáší nesprávné či nesrozumitelné výroky a někdy také při veřejných vystoupeních bojuje s rovnováhou.

Absolutní podpora Izraele může Bidenovi uškodit. Alternativou je ale jen Trump, míní amerikanista

Číst článek

Jenže 77letý Trump si za poslední týdny sám připsal několik podobných momentů. Prezident z let 2017 až 2021 je známý tím, že se nevyjadřuje jako většina politiků a při projevech ke stoupencům často improvizuje, aktuální série „přeřeků, zkomolenin a celkové nesrozumitelnosti“ je však podle NYT i při jeho rétorickém stylu mimořádným úkazem.

„Viktor Orbán, už jste o něm někdo slyšeli?... Je to lídr Turecka,“ uvedl minulé pondělí na mítinku ve státě New Hampshire, načež se záhy opravil. V neděli už Orbánovu zemi uvedl správně na první pokus, následně však naznačil, že podle něj Maďarsko sousedí jak s Ukrajinou, tak s Ruskem.

Během stejného vystoupení v Sioux City ve státě Iowa exprezident děkoval za podporu Sioux Falls, což je město v sousední Jižní Dakotě. Správný název dějiště shromáždění uvedl až poté, co mu napověděl jistý republikánský státní zákonodárce.

Obama není Clintonová

Deník NYT do svého výčtu zahrnul i kuriózní výroky z projevu v polovině září, při němž Trump těsně po slovech o „kognitivně oslabeném“ Bidenovi uvedl, že Spojeným státům hrozí „druhá světová válka“.

Biden má účet na Trumpově síti Truth Social. ,Mysleli jsme, že by to bylo velmi vtipné,‘ vysvětluje jeho tým

Číst článek

Kromě toho mluvil o tom, že v roce 2016 ve volbách porazil exprezidenta Obamu, jakkoli jeho soupeřkou tehdy byla bývalá ministryně zahraničí Clintonová. Otázky vyvolávají také jeho nedávné výroky, že jeho příznivci nemusí chodit k volbám, nebo že islamisté z hnutí Hizballáh jsou „velmi chytří“.

Zda tyto momenty nějak souvisí s Trumpovým věkem, není jasné. Vývoje však již začali využívat jeho soupeři v prezidentských primárkách Republikánské strany.

‚Tohle je jiný Trump‘

„Tohle je jiný Donald Trump než v roce 2015 a 16... V roce 2016 byl odvázaný, bral zemi útokem. Teď je to prostě jiný člověk. A je to smutný pohled,“ řekl floridský guvernér Ron DeSantis, dříve považovaný za hlavního Trumpova vyzyvatele.

Další kandidátka Nikki Haleyová o víkendu naznačila, že Trump už podle ní na vykonávání prezidentské funkce nemá. „Se vší úctou, já zmatená nebývám,“ řekla při vystoupení v Las Vegas.

Volba nového šéfa sněmovny může trvat několik dní. Republikáni po odvolání McCarthyho určují podmínky

Číst článek

Prozatím Trump zůstává neohroženým lídrem v poli uchazečů o republikánskou nominaci do nadcházejících voleb. Jeho náskok v celostátních průzkumech mezi republikány se pohybuje okolo 40 procentních bodů.

Ve státě Iowa, kde v lednu začne cyklus stranických primárek, by jej pak podle nového průzkumu volilo 43 procent republikánů, zatímco Haleyová a DeSantis za ním shodně zaostali o téměř 30 bodů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme