Trump dostal z Pentagonu předběžný plán, jak porazit Islámský stát

Americké ministerstvo obrany předložilo prezidentovi Donaldu Trumpovi předběžný plán opatření nutných k porážce organizace Islámský stát. Oznámil to mluvčí Pentagonu Jeff Davis s tím, že jde o plán na rychlou porážku džihádistů. Plán, který v pondělí představil ministr obrany James Mattis na zasedání Národní bezpečnostní rady, patrně povede k rozšíření americké vojenské přítomnosti v Sýrii, uvedla zpravodajská agentura AP.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump, prezident Spojených států

Donald Trump, prezident Spojených států | Zdroj: Reuters

Rámcový plán se podle mluvčího Pentagonu Jeffa Davise nezaměřuje jen na pozice takzvaného Islámského státu v Sýrii a Iráku, ale i ve zbytku světa. „Je to obšírný plán. Je globální. Není jen vojenský,“ řekl Davis s tím, že podrobnosti strategie jsou tajné.

Americký prezident Donald Trump dal ihned po nástupu do funkce 20. ledna ministerstvu obrany zhruba měsíc na to, aby představilo bojovou strategii nutnou k celkovému zničení Islámského státu, což bylo jedním ze stěžejních slibů jeho předvolební kampaně.

Během ní opakovaně kritizoval svého předchůdce Baracka Obamu, který podle něj věnoval boji s terorismem málo financí a přispěl k rozmachu této organizace.

Mattisem prezentovaný plán obsahuje podle agentury AP některé prvky, které nová administrativa zdědila z Obamovy strategie. Na druhé straně však zřejmě povede k vyššímu vojenskému nasazení v Sýrii.

Zdroje zpravodajské agentury mluvil také o tom, že dojde k intenzivnějším pokusům o nevojenský tlak na takzvaný Islámský stát, například o zablokování jejich finančních zdrojů či omezování možností internetové propagandy teroristů.

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer na pondělním tiskovém brífinku prohlásil, že ministr obrany James Mattis plán koordinoval s dalšími silovými ministerstvy a bezpečnostními orgány, jejichž šéfové byli v pondělí u jeho prezentace v Národní bezpečnostní radě. „To může pomoci v určení směru, kterým se vydáme," řekl Trumpův mluvčí.

Boje o Mosul

Irácká armáda mezitím vybojovala klíčový most přes řeku Tigris v Mosulu. Po opravě ho využije k dopravě posil pro jednotky bojující o západní část města, informovala v pondělí armáda.

Boje o Mosul trvají od října, v lednu armáda dobyla východní část města a nyní bojuje o západní. Proti ní stojí právě zmiňování radikálové z takzvaného Islámského státu.

Ofenzíva proti Islámskému státu v tomto druhém největším městě Iráku se dlouho připravovala a letecká koalice, která pomáhá irácké armádě, poničila všechny mosulské mosty, aby teroristické organizaci ztížila přesuny mezi západní východní částí města.

Irák od začátku ofenzívy počty mrtvých a raněných nezveřejňuje. Podle předchozích zpráv brání západní Mosul asi 2000 bojovníků takzvaného Islámského státu, Irák do bojů poslal desítky tisíc policistů, vojáků a milicionářů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme