Šéfem tajných služeb USA bude velvyslanec v Berlíně. ‚Je zcela nekompetentní,‘ kritizují odborníci Trumpa

Americký prezident Donald Trump si do funkce úřadujícího šéfa tajných služeb (DNI) vybral současného velvyslance Spojených států v Německu Richarda Grenella. Šéf Bílého domu o tom informoval na twitteru. Grenell ve funkci nahradí Josepha Maguira.

New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Richarda Grenell

Richarda Grenell | Foto: Denis Balibouse | Zdroj: Reuters

„Rick mimořádně dobře reprezentoval naši zemi a já se těším na spolupráci s ním,“ napsal Trump. Grenell patří k jeho oddaným spojencům, kteří se loajalitou vůči němu nijak netají. V neděli se tento diplomat na twitteru podělil o informaci, že mu zrovna telefonoval prezident.

I am pleased to announce that our highly respected Ambassador to Germany, @Richard Grenell, will become the Acting Director of National Intelligence. Rick has represented our Country exceedingly well and I look forward to working with him. I would like to thank Joe Maguire....

01:25 – 20. 02. 2020

10385 55626

Funkce šéfa DNI vznikla po teroristických útocích 11. září 2001. Úřad dohlíží na 17 amerických civilních a vojenských zpravodajských agentur včetně CIA. Maguire od loňského srpna také působil jen coby úřadující šéf tohoto úřadu, protože ho ve funkci nepotvrdil Senát.

‚Jsem hrdý na svého manžela.‘ Buttigieg zkritizoval Trumpem oceněného moderátora za výrok o gayích

Číst článek

Proto v ní podle amerického listu The New York Times mohl zůstat jen do 12. března. Podle agentury AP není zatím jasné, zda se vrátí do protiteroristické ústředny, kterou vedl před nástupem do DNI.

Grenell je americkým velvyslancem v Berlíně od roku 2018. Za někdejšího republikánského prezidenta George Bushe mladšího pracoval jako mluvčí amerického zastoupení při OSN.

Jeho výběr do funkce šéfa amerických tajných služeb brzy vyvolal kritické reakce. Mark Warner, demokratický senátor z výboru pro zpravodajské služby, poukázal na to, že Trump na tento post posílá „člověka bez jakékoliv zkušenosti ze zpravodajských služeb“. Ty si podle něho v době velkých bezpečnostních výzev zaslouží ve svém čele stabilitu a někoho zkušeného.

It appears the President has selected an individual *without any intelligence experience* to serve as the leader of the nation’s intelligence community in an acting capacity...

01:47 – 20. 02. 2020

4060 9739

„Toto by vás mělo vystrašit. Nejde jen o nestoudnou politizaci zpravodajských služeb, ale také o někoho, kdo je pro důležitou bezpečnostní roli zcela nekompetentní,“ poznamenala na twitteru analytička Susan Hennesseyová z washingtonského ústavu Brookings Institution.

Joseph Maguire se do čela amerických zpravodajských služeb postavil v den, kdy z něho odešel Dan Coats, který měl napjaté vztahy s prezidentem Trumpem. Funkci v DNI tehdy složila i Coatsova náměstkyně Sue Gordonová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme