Trump jako státník. V Kongresu mluvil o 'americké obnově' a uklidňoval nervózní spojence

Oživení amerického ducha, obnova infrastruktury, imigrační reforma i daňové úlevy- to všechno slíbil americký prezident Donald Trump ve svém prvním projevu k oběma komorám Kongresu. O podpoře a vůli ke spolupráci se snažil ujistit i nervózní zahraniční spojence. Komentátoři projev shodně hodnotí jako zatím nejvíce státnické vystoupení prezidenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump při vystoupení v Kongresu | Zdroj: Reuters

Donald Trump se v hodinovém projevu dotknul řady témat. Představil velice ambiciózní plán, jak řekl „americké obnovy“, mluvil o ekonomice a řekl, že chce vytvořit miliony pracovních míst investicemi do infrastruktury. Americké střední třídě chce zároveň ulevit od daňové zátěže.

Trump sliboval i změny ve vzdělávání a nový systém zdravotní péče. Kongres vyzval ke zrušení takzvané Obamacare - reformu zdravotnictví, kterou prosadil jeho předchůdce Barack Obama. Plánuje také vynucování imigračních zákonů, ale naznačil i možnost celkové reformy, což je novinka.

Trump plánuje posílit armádu. Musíme zase začít vyhrávat války, říká

Číst článek

Projev se soustředil zejména na americká domácí témata, ale krátce se dotknul i závazků ve světě. Ujistil o podpoře NATO, byť znovu zopakoval, že členské země musí zvýšit své příspěvky na obranu.

Donald Trump nastupoval na pódium v Kongresu ve chvíli, kdy je jeho popularita ve srovnání s předchůdci ve stejném období ve funkci historicky jedna z nejnižších. Komentátoři se ale jednoznačně shodují, že jeho projev byl rozhodně nejvíce státnický ze všech dosavadních vystoupení.

Byl také podstatně optimističtější než inaugurační projev, i když i tentokrát se agenda nesla v nacionalistickém a protekcionistickém duchu. Mnozí byli prezidentovým vystoupením překvapeni. Například komentátor listu Washington Times podotýká, že kritikové, kteří žádali prezidentův odchod z funkce, budou asi zklamaní.

Americká politika jako taková ale zůstává rozdělena. Zatímco republikáni v Kongresu tleskali, demokraté si doslova seděli na rukou a prosazovat v takové atmosféře cokoliv s podporu obou stran pro prezidenta nebude jednoduché.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme