Trump je nepříčetný a nebezpečný, řekla Pelosiová. S generálem řešila, jak ho zbavit vojenských pravomocí

Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová hovořila s nejvýše postaveným americkým generálem Markem Milleyem o tom, jak odcházejícímu prezidentovi Donaldu Trumpovi v posledních dnech jeho mandátu zabránit v tom, aby nařídil vojenské kroky či jaderný útok. Pelosiová, která Trumpa označila za nepříčetného a nebezpečného, to podle agentury AP uvedla v pátečním vyjádření zaslaném svým kolegům z Kongresu.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demokratka a předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová

Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová označila Trumpa kvůli jeho chování a prvotní podpoře útoku na Kapitol za nepříčetného a nebezpečného | Foto: Erin Scott | Zdroj: Reuters

Pelosiová s Milleym údajně „diskutovala o dostupných preventivních opatřeních, jež by zabránila nestabilnímu prezidentovi v zahájení ozbrojených střetů nebo přístupu k odpalovacím kódům a nařízení jaderného útoku“.

Dodala, že situace kolem „tohoto nepříčetného prezidenta nemůže být více nebezpečná“.

V USA identifikují další a další Trumpovy příznivce, kteří vnikli do Kapitolu. Někteří už přišli o práci

Číst článek

Milleyho mluvčí v pátek potvrdila, že generál s Pelosiovou na její žádost mluvil. Demokratce prý zodpověděl dotazy ohledně procesu, jímž se schvaluje použití jaderných zbraní.

Reportér televize CNN Manu Raju následně na twitteru napsal, že Pelosiová řekla svým kolegům o generálově ujištění, že existují pojistné mechanismy pro případ, kdy by Trump usiloval o odpálení jaderných zbraní.

Ústavní žaloba?

Demokratičtí kongresmani se v pátek radí o tom, zda na Trumpa podají další ústavní žalobu kvůli jeho roli při středečních nepokojích v Kapitolu.

Prezident krátce před nimi znovu přesvědčoval svoje příznivce o údajných podvodech a neprávem se prohlašoval vítězem listopadových voleb.

Své podporovatele následně vyzval, aby pochodovali na Kapitol, kde zákonodárci zrovna projednávali oficiální potvrzení vítězství demokrata Joea Bidena.

Demonstranti prorazili bezpečnostní zátarasy, dostali se do budovy a přerušili jednání obou komor Kongresu. Při následných potyčkách zemřelo pět lidí, desítky jich utrpěly zranění.

Řada nejen demokratických zákonodárců nyní volá po Trumpově rezignaci a vyzývají také viceprezidenta Mikea Pence, aby s většinou vládního kabinetu využil ústavního dodatku, který umožňuje sesazení prezidenta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme