Trump jednal s Putinem v Hamburku hned dvakrát. U druhé schůzky byl jen ruský tlumočník

Americký prezident Donald Trump jednal začátkem července na summitu velkých ekonomik G20 v Hamburku poprvé s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nebyla to ale ten den jediná schůzka obou státníků, původně o ní přitom ani jedna ze stran neinformovala. Na druhou schůzku obou prezidentů upozornil předseda prestižní poradenské společnosti Euroasia Group Ian Bremmer. Bílý dům ji později potvrdil.

Washington (Aktualizováno: 9:53 19. 7. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin a Donald Trump. | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

Schůzka ruského prezidenta Vladimira Putina se šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem se měla uskutečnit večer poté, co státníci jednali pod dohledem novinářů. Oba se totiž účastnili večeře pro účastníky summitu G20 a jejich partnerky nebo partnery.

První setkání Trumpa s Putinem se protáhlo. Trvalo přes dvě hodiny

Číst článek

Trump prý vstal ze svého místa a šel přímo za Putinem. Mluvili spolu velmi živě a v přátelském duchu.

Při jejich údajně hodinové konverzaci nebyli žádní poradci, jen ruský tlumočník, čímž mohl Trump porušit americký bezpečnostní protokol.

Předseda prestižní poradenské společnosti Euroasia Group Ian Bremmer zdůraznil, že se o schůzce dozvěděl díky překvapení ostatních státníků. Podle něj mezi americkými spojenci v rámci G20 při večeři převládalo zklamání z toho, že si Trump nejvíc rozumí právě s Putinem a tráví s ním nejvíc času.

Fake news, komentoval Trump

Bílý dům později schůzku skutečně potvrdil. Trvala prý krátce, nebylo na ní nic zvláštního a během večeře jednotliví lídři G20 měnili svá místa opakovaně. O čem oba politici mluvili, není jasné.

„Bavit se s politiky je nejenom naprosto normální, ale je to i součást prezidentových povinností," uvádí se v prohlášení Bílého domu.

Že se setkání účastnil jen ruský tlumočník, vysvětluje Bílý dům tím, že ten americký doprovázející Trumpa na večeři nemluvil rusky, ale japonsky. Trump byl totiž u stolu usazen vedle japonského premiéra Šinzóa Abeho a jeho ženy. Jeho choť Melania seděla vedle Putina.

Potřesení rukou Vladimira Putina (vlevo) a Donalda Trumpa během jejich prvního setkání v Hamburku. | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

Americký prezident pak na svém twitteru popřel, že by se druhou schůzku s Putinem pokoušel jakkoli zatajovat. Zdůraznil, že německá kancléřka Angela Merkelová na večeři pozvala všechny představitele velkých ekonomik G20.

Způsob, jakým se o tomto setkání informuje, pak Trump označil za další falešnou zprávu. „Ta falešná zpráva o tajné večeři s Putinem mne znechucuje. Německá kancléřka pozvala všechny politiky a jejich partnery. Tisk to věděl!" napsal Trump na twitteru.

„Falešné zprávy jsou stále větší a větší podvod. Zlověstná se tak zdá i večeře pořádaná pro 20 nejvyšších politiků světa!" uvedl pak v další reakci na twitteru.

Neformální schůzky nejsou podle analytika Johna Kirbyho, který pracoval jako mluvčí ministerstva zahraničí za vlády amerického exprezidenta Baracka Obamy, neobvyklé. Avšak zejména v případě Putina je prý nezvyklé, aby nebyl přítomen americký tlumočník a někdo z resortu národní bezpečnosti.

Spojené státy nyní podle Kirbyho emají k dispozici přesný přepis obsahu konverzace ani záznam. „To budou mít jenom Rusové a to není dobře," dodal Kirby.

Prezidenti si na oficiálním jednání notovali

Dosud nezveřejněné schůzce se věnuje pozornost i kvůli pokračujícímu vyšetřování údajného ruského zasahování do amerických prezidentských voleb, ve kterém figuruje sám Trump. Ve vztazích mezi ruskými představiteli a Trumpovým volebním štábem během loňské prezidentské kampaně zůstávají nejasnosti. O zasahování Ruska do voleb jsou přesvědčení mimo jiné i američtí zpravodajci.

Trump s Putinem dohodli příměří v Sýrii. Bude platit od neděle, oznámil Lavrov

Číst článek

Americký prezident po vůbec prvním hamburském setkání s Putinem řekl, že se ruského prezidenta dvakrát zeptal, jestli se Moskva do voleb skutečně pokoušela zasahovat.

Šéf Kremlu to ale během setkání opakovaně odmítl. Jinak ale Trump své první setkání s Putinem hodnotil pozitivně.

„S prezidentem Putinem jsme diskutovali o mnohých věcech a myslím, že to šlo velmi dobře. Došli jsme k zajímavým myšlenkám. Samozřejmě budeme v naší diskusi pokračovat i v budoucnu. Můžeme se těšit na spoustu pozitivních věcí. Jak pro Rusko, tak i Spojené státy. Byla čest se s vámi setkat,“ řekl začátkem července Trump po více než dvouhodinovém oficiálním jednání.

Podobně oficiální jednání hodnotil také ruský prezident. Podařilo se mu prý s americkým prezidentem navázat osobní kontakt. „Televizní Trump se silně liší od reálného člověka, dostatečně rychle analyzuje a odpovídá na vznesené otázky," poznamenal Putin.

Trump chce v Moskvě zkušeného diplomata

Americký prezident chce velvyslancem v Rusku jmenovat bývalého guvernéra státu Utah Jona Huntsmana. Jde o zkušeného diplomata.

Tento republikánský politik totiž už v minulosti dvakrát jako velvyslanec působil nejprve za prezidenta George Bushe mladšího v Singapuru. Za prezidenta Baracka Obamy pak působil jako velvyslanec v Číně. Huntsman před pěti lety kandidoval na prezidenta a po nástupu Trumpa do čela Bílého domu se o něm krátce uvažovalo jako o příštím ministrovi zahraničních věcí.

Lukáš Matoška, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme