Trump odsoudil vpád do Kapitolu. Protestující podle něj znesvětili sídlo americké demokracie

Americký prezident Donald Trump odsoudil středeční vpád svých příznivců do budovy Kapitolu ve Washingtonu. Ve videu zveřejněném na twitteru uvedl, že jej pobouřilo „odporné“ násilí, které události provázelo. Protestující podle něj znesvětili sídlo americké demokracie. Nyní se chce šéf Bílého domu podle svých slov soustředit na hladké a spořádané předání moci nové administrativě Joea Bidena.

Washington (Aktualizováno: 2:22 8. 1. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump přijal republikánskou nominaci na prezidenta

Trump ve videu zveřejněném na twitteru uvedl, že jej pobouřilo „odporné“ násilí, které události provázelo. | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

V krátkém videu vyzval mimo jiné ke smíření a zhojení ran. Své příznivce prezident ovšem upozornil, že jejich společná cesta je teprve na začátku. „Jako všichni Američané jsem pobouřený násilím, bezprávím a chaosem,“ uvedl Trump ke středečnímu vpádu svých příznivců do sídla Kongresu.

Řekl, že okamžitě povolal národní gardu a policii, aby budovu zajistily a „vyhnaly vetřelce“. Spojené státy musí být podle Trumpa vždy „národem práva a pořádku“. „Nereprezentujete naši zemi,“ vzkázal prezident účastníkům útoku na budovu Kapitolu.

Tažení podporovatelů Trumpa na Kapitol má pátou oběť. Zraněním podlehl policista, který areál chránil

Číst článek

Po listopadových prezidentských volbách nastal podle Trumpa čas na „zklidnění vášní a uklidnění“. Prezidentova kampaň podle něj usilovala všemi možnými právními prostředky o napadení volebních výsledků. „Mým jediným cílem bylo zajistit integritu hlasování,“ řekl a dodal, že tím hájil americkou demokracii.

Po potvrzení výsledků prezidentských voleb Kongresem se nyní pozornost prezidenta podle jeho slov bude soustředit na zajištění hladkého a spořádaného předání moci nové administrativě, která nastoupí po inauguraci Joea Bidena 20. ledna. „Tento okamžik volá po zhojení ran a smíření,“ dodal.

Boj proti pandemii koronaviru a obnova amerického hospodářství bude podle Trumpa vyžadovat spolupráci všech Američanů. „Vím, že jste zklamaní, ale chci, abyste věděli, že naše neuvěřitelná cesta teprve začala,“ vzkázal na závěr proslovu svým podporovatelům.
Trump v posledních hodinách čelil výzvám, aby středeční dění ve Washingtonu odsoudil.

Krátce po vpádu svých příznivců do Kapitolu je na twitteru vyzval, aby odešli, jejich jednání však neodsoudil, vyjádřil pro ně pochopení, a označil je za výjimečné. Mlčení Bílého domu už před Trumpem prolomila jeho mluvčí, která ve jménu prezidenta i jeho administrativy vpád demonstrantů do sídla Kongresu odsoudila.

ČTK, tkr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme