Přeřekl jsem se, vysvětluje Trump výroky o ruském vměšování do voleb. Kritikům to ale nestačí

Donald Trump po kritice otočil a tvrdí, že se v Helsinkách ohledně údajného vměšování Ruska do prezidentských voleb přeřekl. V pondělí po schůzce s Vladimirem Putinem prohlásil, že nevidí důvod, proč by do voleb zasahovalo právě Rusko. Po silné kritice v USA teď v Bílém domě svá slova opravil a řekl, že věří závěrům amerických tajných služeb.

Washington (Aktualizováno: 6:24 18. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump zažil nejrozsáhlejší kritiku od převzetí funkce, od jeho slov se distancovali i někteří tradiční příznivci. Prezident na to reagoval v Bílém domě, kde jeden den po vystoupení v Helsinkách svůj výrok obrátil naruby.

Rusko ovlivňovalo prezidentské volby. Americké tajné služby odmítají Trumpovo stanovisko z Helsinek

Číst článek

Klíčová věta o vměšování se do amerických voleb prý měla znít, že „nevidí důvod, proč by to nebylo Rusko“. Šéf Bílého domu zároveň zákonodárce ujistil, že jeho administrativa důrazně odrazí jakýkoli pokus o zasahování do letošních voleb do Kongresu.

Zejména opozici ale takové vysvětlení neuspokojilo, šéf demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer prezidentovi vzkázal, že toto znění řekl pozdě a na špatném místě. Pokud svá slova neřekne přímo Putinovi a nezastane se před ním Spojených států, jde prý jen o další projev slabosti.

Schumer také požaduje, aby se republikáni připojili k požadavku veřejného svědectví od prezidentského bezpečnostního týmu o tom, co Trump v Helsinkách s Putinem dohodl.

‚Rusko není přítelem Ameriky‘

Trump ještě v pondělí v Helsinkách na dotaz novináře odpověděl, že si nemyslí, že by byla prezidentská kampaň někým ovlivněna.

‚Co na něj Putin má?‘ Na Trumpa se po summitu v Helsinkách snesla kritika demokratů i republikánů

Číst článek

„Já se domnívám, že prezidentská kampaň ovlivňována nebyla, Hillary Clintonovou jsem zcela jasně porazil. Ale mělo to neblahé dopady na vztahy dvou největších jaderných mocnosti světa,“ pronesl během tiskové konference.

Ruský prezident Vladimir Putin následně zopakoval, že Moskva nikdy do vnitřních záležitostí Spojených států zasahovat nechtěla. „Pokud budou předloženy nějaké konkrétní materiály, jsme ochotni je prozkoumat,“ oznámil.

Trumpovo vyjádření vzbudilo rozruch ještě během pondělního večera. Odmítly ho jak americké tajné služby, tak členové Demokratické strany i někteří republikáni.

Například republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan zdůraznil, že není pochyb o tom, že Moskva do voleb v roce 2016 zasahovala a že Trump musí uznat, že Rusko není přítelem Ameriky.

Jan Kaliba, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme