‚Ubohé, chytla se návnady,‘ obvinil Trump odbornici z koronavirového štábu z podlehnutí tlaku demokratů

Americký prezident Donald Trump v pondělí na twitteru kritizoval odbornou členku svého krizového štábu pro boj s koronavirem Deborah Birxovou. Obvinil ji totiž z toho, že podlehla tlaku opozičních demokratů a v rozhovoru s televizí CNN předložila příliš pesimistický obraz stavu pandemie covidu-19 v USA, napsala agentura AFP.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Spojených států amerických Donald Trump

Prezident Spojených států amerických Donald Trump | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Birxová v neděli prohlásila, že pandemie ve Spojených státech vstoupila do nové fáze. Situace je podle ní jiná než v březnu či dubnu, protože je virus „překvapivě rozšířený“ a v bezpečí tak nejsou již ani obyvatelé venkovských oblastí, kteří byli dosud šíření nákazy více méně ušetřeni.

„Deborah se chytla návnady a udeřila proti nám. Ubohé,“ napsal na sociální síti Trump. Domnívá se totiž, že tento alarmující tón nasadila až poté, co na ni zaútočila nejvýše postavená demokratka v Kongresu Nancy Pelosiová. „Prezident šíří dezinformace o viru a ona (Birxová) je jím pověřená osoba, takže tam důvěru nemám, ne,“ řekla Pelosiová na otázku, zda odbornici důvěřuje.

Žádný obhájce prezidentství takovou ztrátu nedohnal, prohráno ale Trump nemá, míní expert

Číst článek

Birxovou však záhy začal hájit Bílý dům, jehož mluvčí Alyssa Farahová ve vyjádření uvedla, že je od Pelosiové „velmi nezodpovědné neustále podrývat doktorku Birxovou a vzbuzovat vůči ní nedůvěru u veřejnosti“. Trump však zaujal vlastní postoj a Birxovou kritizoval kvůli tomu, že podle něj v reakci na kritiku změnila tón a otočila se proti jeho vládě, která v boji s „čínským virem udělala skvělou práci“.

Trump již dříve kritizoval dalšího z odborných členů svého krizového štábu Anthonyho Fauciho. Rovněž jej obviňuje z toho, že o stavu pandemie v USA hovoří příliš pesimisticky a poukazoval na to, že se v minulosti v začátcích pandemie mýlil v některých výrocích o koronaviru.

Podle amerických médií prezidentovi poradci před několika týdny také zaslali několika novinám seznam Fauciho starších výroků, které podle nich byly nepřesné. Tuto snahu zdiskreditovat člena vlastního týmu tehdy některá média označovala za pozoruhodnou.

Birxová a Fauci se díky častému vystupování po boku Trumpa stali známými po celých Spojených státech, podle řady průzkumu je Fauci dokonce Američany považován za nejdůvěryhodnější veřejnou osobnost. „Proč nejsem já a vláda taky tak populární?“ tázal se minulý týden Trump.

Spojené státy jsou v absolutních číslech nejhůře zasaženou zemí na světě, registrují 4,68 milionu pozitivních nálezů na SARS-CoV-2 a bezmála 155 tisíc lidí zemřelých v souvislosti s covidem-19.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme