‚Jsme si mnohem blíže, než se zdá.‘ Setkání Trumpa s Macronem urovnalo spory o evropské obraně

Americký prezident Donald Trump se v sobotu v Paříži setkal se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. Prezidenti spolu hovořili den po Trumpově kritice na adresu Macrona ve věci alianční obrany a nákladů na ni. Při sobotním „velmi konstruktivním“ rozhovoru se ale toto „nedorozumění“ urovnalo, sdělil podle agentury Reuters nejmenovaný činitel z prezidentského úřadu.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump se v sobotu v Paříži setkal se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. | Zdroj: Reuters

„Myslím, že jsme si mnohem blíže, než se zdá,“ řekl podle něj Trump Macronovi při jejich rozhovoru. Macron se v předvečer nedělního stého výročí konce první světové války setkává se zahraničními hosty.

Trump v pátek na twitteru kritizoval Macrona za jeho „velmi urážlivý“ nedávný návrh, aby Evropa vybudovala „skutečnou evropskou armádu“ a dokázala se tak ubránit sama, „aniž by závisela jen na Spojených státech“. Bránit by se podle něj Evropa měla v případě potřeby „proti Číně, Rusku, dokonce i Spojeným státům“.

Hned v úvodu sobotního setkání ale zazněly smířlivější tóny, konstatovaly zahraniční agentury. Macron ještě před schůzkou novinářům řekl, že Evropa musí převzít větší odpovědnost za svou vlastní obranu a s Trumpem se shodují v tom, že je nezbytné zvýšení „podílu Evropy na nákladech na obranu“ v rámci NATO.

„Sdílím názor prezidenta Trumpa, že potřebujeme mnohem lepší rozdělení nákladů v rámci NATO. A proto jsem přesvědčen, že mé návrhy na evropskou obranu jsou s tím zcela ve shodě, protože to znamená více Evropy uvnitř NATO“.

‚Silná Evropa‘

Trump zase potvrdil, že si USA přejí „silnou Evropu“ a jsou připraveny svému spojenci pomoci, musí to být ale spravedlivé, pokud jde o rozdělení nákladů na obranu. „Právě nyní leží toto břemeno výrazně na USA,“ prohlásil Trump.

Mezi podezřelými z atentátu na Macrona je i žena. Nejmladšímu zadrženému je 22 let

Číst článek

Trump a Macron se podle zdroje z prezidentského úřadu dotkli i kauzy vraždy saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Shodli se na tom, že saúdskoarabské autority musejí detailně objasnit vraždu kritika Rijádu. Tato kauza přitom podle nich nesmí způsobit další destabilizaci na Blízkém východě a mohla by se stát příležitostí k nalezení politického řešení války v Jemenu.

Po schůzce s Macronem a společném obědě s oběma prvními dámami měl Trump na programu odpolední návštěvu amerického vojenského hřbitova u Paříže, kde měl uctít padlé vojáky. Kvůli „plánovacím a logistickým potížím“ v důsledku špatného počasí ale Trump návštěvu hřbitova zrušil, oznámil Bílý dům.

Schůzka s Merkelovou

Odpoledne se Macron sejde s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Compiègne severně od francouzské metropole, poblíž kterého 11. listopadu 1918 podepsali francouzský maršál Ferdinand Foch a německý státní tajemník Matthias Erzberger v železničním voze příměří, které ukončilo boje první světové války. Macron a Merkelová odhalí společně pamětní desku a následně zavítají do muzea.

Na závěr sobotního dne se Macron setká s desítkami představitelů zemí světa, které se zúčastnily první světové války. Bude mezi nimi i český premiér Andrej Babiš. Šéfové států a vlád nejdříve zavítají na výstavu v Musée d'Orsay. Následně je čeká slavnostní večeře.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme