Macron trvá na ‚mozkové smrti‘ NATO. Podle Trumpa se má organizace zaměřit na Čínu a terorismus

Severoatlantická aliance musí být pružnější a dívat by se neměla jen na Rusko, ale také na islámský terorismus nebo na rostoucí Čínu. Po jednání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem to v úterý před zahájením summit NATO v Londýně řekl americký prezident Donald Trump. Podle něj se na tom hlavy obou států shodly. Macron trvá na svém nedávném výroku o „mozkové smrti“ NATO. Aliance si podle něj potřebuje ujasnit své strategické cíle.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Emmanuel Macron na schůzce s americkým protějškem Donaldem Trumpem. | Foto: Ludovic Marin | Zdroj: Reuters

Při dopoledním setkání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem prezident Trump označil Macronova slova o „mozkové smrti“ Severoatlantické aliance za „nestydaté prohlášení“. Macron po jednání s americkým prezidentem zdůraznil, že si za svým prohlášením stojí, a vyzval alianci, aby si vyjasnila své strategické cíle.

V Londýně začíná summit NATO. Zastiňují ho Macronova slova o ‚mozkové smrti‘ Aliance

Číst článek

Kritizoval například, že se členské státy nedokážou shodnout ani na moderní definici terorismu. Podle Trumpa i Macrona by se přitom NATO mělo zaměřit právě i na boj proti teroristům.

Prezidenti jednali také o vztahu k Turecku, které je rovněž členem NATO. Zatímco Trump označil vztahy své země s Ankarou za dobré, Macron ji kritizoval za chování v Sýrii, kde Ankara podnikla ofenzivu pro Kurdům.

„Když se podívám na Turecko, tak nyní bojuje proti těm, kteří bojovali po našem boku. A někdy spolupracuje s prostředníky Islámského státu,“ uvedl Macron a tuto situaci označil za „strategický problém“.

Zahraniční bojovníci

V reakci na dotaz jednoho z novinářů, který se týkal zahraničních bojovníků teroristické organizace Islámský stát, se Trump na tiskové konferenci Macrona zeptal, zda Francie nechce přijmout „několik milých bojovníků Islámského státu“.

Francouzský prezident zdůraznil, že Evropané tvoří pouze menšinu bojovníků Islámského státu a že je nutné nejprve dokončit boj proti teroristické organizaci na Blízkém východě. Trump jeho slova označil za jednu „z nejlepších ne-odpovědí“, jaké kdy slyšel.

Německo vyšetřuje 116 navrátilců z Islámského státu. ‚Režim pohrdal lidmi,‘ uvedlo ministerstvo vnitra

Číst článek

Trump na konferenci hovořil také o jednání s Ruskem o smlouvě o omezení jaderných zbraní. Uvedl, že si dohodu přejí Spojené státy i Rusko a zapojit se do jednání chce podle něj také Čína.

Macron vyzval ke strategickému dialogu s Ruskem, ke kterému by ale NATO mělo přistupovat „bez naivity“. Podle Trumpa je možné s Ruskem vycházet.

Hospodářské vztahy

Trump a Macron v úterý před začátkem vrcholné schůzky šéfů států a vlád NATO v Londýně jednali i o hospodářských vztazích svých zemí.

Americká vláda v pondělí oznámila, že by mohla uvalit až stoprocentní dodatečná cla na francouzské zboží o objemu 2,4 miliardy dolarů (55,3 miliardy korun) včetně šumivého vína, kabelek, sýrů a dalších výrobků. Jsou to protiopatření za francouzskou digitální daň, která by podle Washingtonu mohla poškodit americké technologické firmy.

Macron a rovněž Trump v úterý vyjádřili naději, že tento spor se podaří vyřešit. Podle šéfa Bílého domu by nakonec k uvalení cla na francouzské zboží dojít nemuselo. „Ale mohlo by,“ dodal Trump.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme