Tři stovky amerických novin vydaly úvodníky na podporu svobody tisku. Vadí jim útoky Trumpa

Víc než tři sta větších i regionálních novin z různých končin Spojených států otisklo úvodníky na podporu svobody tisku. Vydavatelské domy chtějí upozornit na nebývalé nebezpečí, které podle nich prezident Donald Trump představuje pro svobodu tisku a americkou demokracii. Trump na část médií pravidelně útočí a nazývá je veřejným nepřítelem.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump

Donald Trump dostával vzkaz z víc než tří set míst po celých Spojených státech, že má diktátorské sklony a že se nepřijatelným způsobem snaží omezit relevantní kritiku. Podle Trumpa falešně informující média představují opoziční stranu, ale dodal, že on je na té vítězné.

Deník Washington Post, který vede statistiku prezidentových lživých a zavádějících výroků, jich od Trumpova nástupu do úřadu napočítal už přes čtyři tisíce. I to zmiňuje Boston Globe, který akci inicioval a nechal zpracovat průzkum, podle kterého větší část Američanů věří médiím, a ne prezidentovi. Mezi republikány jsou ale pro Trumpa výsledky značně příznivější.

Nepřítel lidu

New York Times ve svém editorialu napsal, že i média si zaslouží v některých případech kritiku, ale že označovat je obecně za nepřítele lidu je nebezpečné pro demokracii.

Prezidentova mluvčí Sarah Sandersová následně nechtěla výrok komentovat a shromážděným novinářům v Bílém domě odmítla říct, že nejsou nepřáteli amerického lidu.

Svoboda tisku

Spojené státy jsou na žebříčku světových zemí podle míry svobody tisku, na 45. místě a uzavírají tak první čtvrtinu seznamu spolu s Rumunskem a Itálií. Organizace Reportéři bez hranic, která žebříček sestavuje, letos konstatovala zhoršení podmínek pro žurnalistiky právě s ohledem na nepřátelský postoj vůči novinářům ze strany amerického prezidenta.

Štěpán Sedláček, Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme