Tři stovky amerických novin vydaly úvodníky na podporu svobody tisku. Vadí jim útoky Trumpa

Víc než tři sta větších i regionálních novin z různých končin Spojených států otisklo úvodníky na podporu svobody tisku. Vydavatelské domy chtějí upozornit na nebývalé nebezpečí, které podle nich prezident Donald Trump představuje pro svobodu tisku a americkou demokracii. Trump na část médií pravidelně útočí a nazývá je veřejným nepřítelem.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump

Donald Trump dostával vzkaz z víc než tří set míst po celých Spojených státech, že má diktátorské sklony a že se nepřijatelným způsobem snaží omezit relevantní kritiku. Podle Trumpa falešně informující média představují opoziční stranu, ale dodal, že on je na té vítězné.

Deník Washington Post, který vede statistiku prezidentových lživých a zavádějících výroků, jich od Trumpova nástupu do úřadu napočítal už přes čtyři tisíce. I to zmiňuje Boston Globe, který akci inicioval a nechal zpracovat průzkum, podle kterého větší část Američanů věří médiím, a ne prezidentovi. Mezi republikány jsou ale pro Trumpa výsledky značně příznivější.

Nepřítel lidu

New York Times ve svém editorialu napsal, že i média si zaslouží v některých případech kritiku, ale že označovat je obecně za nepřítele lidu je nebezpečné pro demokracii.

Prezidentova mluvčí Sarah Sandersová následně nechtěla výrok komentovat a shromážděným novinářům v Bílém domě odmítla říct, že nejsou nepřáteli amerického lidu.

Svoboda tisku

Spojené státy jsou na žebříčku světových zemí podle míry svobody tisku, na 45. místě a uzavírají tak první čtvrtinu seznamu spolu s Rumunskem a Itálií. Organizace Reportéři bez hranic, která žebříček sestavuje, letos konstatovala zhoršení podmínek pro žurnalistiky právě s ohledem na nepřátelský postoj vůči novinářům ze strany amerického prezidenta.

Štěpán Sedláček, Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme