Trumpův bývalý právník Cohen označil prezidenta za lháře a řekl, že o jednání s Ruskem lhal

Nynější americký prezident Donald Trump vedl obchodní jednání v Rusku i po začátku stranických primárek před prezidentskými volbami v roce 2016. Pod přísahou to před výborem Sněmovny reprezentantů pro dohled a reformu prohlásil Trumpův někdejší osobní právník Michael Cohen. V roce 2017 přitom v Kongresu tvrdil, že jednání o realitním projektu skončila ještě před primárkami. Trumpa Cohen označil za lháře a řekl, že i jeho prezident nutil lhát.

Washington (Aktualizováno: 19:10 27. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michael Cohen. | Zdroj: Reuters

Cohen zároveň řekl, že neví o žádném přímém důkazu, který by Trumpa či jeho kampaň usvědčoval z volební spolupráce s Ruskem. Dodal ale, že v této věci chová jistá podezření. V této souvislosti zmínil newyorskou schůzku Trumpova syna Donalda mladšího s ruskou právničkou blízkou Kremlu Nataljí Veselnickou v červnu 2016.

Trump mladší chtěl od Veselnické získat informace o otcově demokratické soupeřce Hillary Clintonové, nic nového se ale nedozvěděl. Trump tvrdí, že o synově schůzce předem nevěděl. Podle Cohena je ale nemyslitelné, že by Donald mladší uspořádal takto významné jednání bez otcova vědomí.

Bývalý Trumpův právník Cohen dostal u soudu tři roky. S FBI chce nadále spolupracovat

Číst článek

„Michael Cohen mě zastupoval (bohužel) jako jeden z mnoha právníků,“ napsal Trump. „Dělal špatné věci, které s Trumpem nesouvisí. Lže, aby si snížil trest vězení,“ dodal prezident.

Cohen v úvodním svědectví připustil, že může být považován za nedůvěryhodného, neboť se přiznal, že v roce 2017 senátnímu výboru pro dohled nad tajnými službami lhal. Prohlásil ale, že hovoří pravdu, což dokazuje i jeho rozhodnutí vypovídat před výborem veřejně. Cohen musí nejpozději do 6. května nastoupit trest tříletého vězení za porušení pravidel pro financování volební kampaně.

Právě na Cohenovu kontroverzní minulost se republikánští poslanci snažili poukázat s tím, že je obtížné mu věřit a že se jako právník dopouštěl nepravostí. Republikán Jody Hice prohlásil, že je ostudou, že před výborem svědčí usvědčený lhář, jeho kolega Paul Gosar pak Cohena označil za patologického lháře. Nejvýše postavený republikán ve výboru Jim Jordan připomenul, že Cohen se pokusil okrást stát na daních o téměř půldruhého milionu dolarů.

„Lhal jste, abyste chránil prezidenta?“ zeptal se Jordan Cohena k případům, kdy bývalý Trumpův právník jednal protiprávně. Cohen odpověděl, že ne. Jordan také Cohena obvinil, že ze svého chováním nemá žádné výčitky svědomí. To Cohen odmítl a Jordanovi opakovaně řekl, aby se styděl.

Kongresmanům Cohen řekl, že je mu velmi líto, čeho se v Trumpových službách dopustil. Zároveň varoval ostatní, aby Trumpa slepě nenásledovali, jinak se budou čelit stejným problémům jako on sám.

Trumpův exprávník Cohen měl v Praze během prezidentské kampaně navazovat kontakt s Rusy

Číst článek

Obchodní jednání s Ruskem, které Cohen na úvod zmínil, se týkalo neuskutečněného realitního záměru postavit v Moskvě mrakodrap Trump Tower. Trump již dříve řekl, že si přesně nepamatuje, kdy jednání skončilo, ujistil ale, že se nic nesnaží tajit.

Cohen také řekl, že Trump věděl předem o zveřejnění e-mailové korespondence představitelů Demokratické strany na serveru WikiLeaks, která měla ve volbách poškodit jeho protikandidátku Hillary Clintonovou. Trump již dříve takovéto obvinění odmítl.

Kongresmanům Cohen předložil šek, který mu Trump již jako prezident osobně vypsal na 35 000 dolarů a podepsal. Peníze, které šly z Trumpova osobního účtu, byly určeny na uhrazení výdajů, které měl Cohen se zajištěním mlčení pornoherečky Stephanie Cliffordové, známé jako Stormy Daniels.

Cliffordová tvrdí, že měla s ženatým Trumpem poměrem a od Cohena za mlčení dostala 130 000 dolarů. Trump románek popřel, zároveň ale přiznal, že Cohenovi peníze proplatil. Cohen uvedl, že Trump se s ním vyrovnal v jedenácti splátkách.

Středeční jednání se na poslední chvíli republikánský poslanec Mark Meadows pokusil odložit kvůli porušení formálního postupu. Meadows prohlásil, že Cohen záměrně nedodržel lhůtu, která ho zavazuje výboru Sněmovny reprezentantů pro dohled a reformu poskytnout 24 hodin před výpovědí písemně text svého svědectví. Poslanci odklad hlasováním odmítli.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme