'Trump nám neprozradil žádná tajemství. Ukážeme přepis jednání,' oznámil Putin

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu uvedl, že americký prezident Donald Trump neprozradil šéfovi ruské diplomacie Sergeji Lavrovovi během schůzky v Bílém domě žádná tajemství, jak Trumpa obviňuje americký tisk. Rusko je podle Putina ochotno poskytnout Kongresu přepis jednání Trumpa a Lavrova v Oválné pracovně, pokud proti tomu Bílý dům nebude mít námitky.

Soči Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin | Foto: Alexei Druzhinin | Zdroj: ČTK

„Sledujeme, že ve Spojených státech se rozvíjí politická schizofrenie. Ničím jiným si nedokážu vysvětlit obviňování nynějšího prezidenta, že prozradil Lavrovovi nějaká tajemství," sdělil Putin. „Už jsem s ním (Lavrovem) mluvil. Budu mu muset udělit důtku. Napomenutí za to, že se o ta tajemství nepodělil. Ani se mnou, ani s ruskými tajnými službami, což je od něj velice ošklivé," zažertoval podle agentury Interfax ruský prezident.

Americké politiky využívající na domácí scéně protiruských hesel považuje šéf Kremlu buď za hloupé, anebo nebezpečné. „Víte, co mne udivuje? Destabilizují vnitropolitickou situaci v USA pod protiruskými hesly. Buď nechápou, že škodí vlastní zemi, a pak jsou prostě hloupí, anebo vše chápou, a pak jsou to nebezpeční, nevybíraví lidé," zdůraznil Putin podle agentury TASS. „Každopádně je to věc Spojených států a my se do toho plést nechystáme a nebudeme," dodal.

Američtí senátoři chtějí od Donalda Trumpa nahrávky rozhovorů s exšéfem FBI, pokud ovšem existují

Číst článek

Putin se podle TASS zdržel hodnocení Trumpova působení v Bílém domě, amerického prezidenta podle něj mají hodnotit jen američtí voliči. Nicméně podle agentury AP Putin také řekl, že bude počítat s Trumpem jako prezidentem „jedině když mu dovolí pracovat naplno".

Putin předstoupil před novináře po schůzce s italským premiérem v černomořském letovisku Soči.

Trump minulý týden na schůzce s Lavrovem vyzradil podle deníku The Washington Post tajné informace související s teroristickým hnutím Islámský stát (IS), přestože USA tato zjištění kvůli ochraně zdroje považovaly za mimořádně citlivé. 

Americký prezident nařčení odmítá a tvrdí, že Rusku chtěl v rámci boje proti teroristům jisté informace poskytnout, což je v jeho pravomocích. Kongres žádá, aby Bílý dům poskytl stenografický záznam Trumpova rozhovoru s Lavrovem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme