Trump sklízí kritiku. ‚Amnestie‘ pro internované děti migrantů neřeší jejich osud

Nové nařízení prezidenta Donalda Trumpa, které ruší kritizovanou praxi odebírání dětí uprchlíkům na hranicích USA, narazilo na kritiku lidskoprávních organizací a demokratických kongresmanů, podle nichž je nedostatečné a nejasné. Za hlavní problém experti označují otazníky nad osudem dětí po uplynutí dvacetidenní lhůty, kterou precedentní rozhodnutí amerického soudu povoluje pro umístění dětí s rodiči ve vězení.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident USA Donald Trump.

Prezident USA Donald Trump. | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

Trump svým dekretem zastavil rozdělování rodin, které se snaží proniknout na území USA bez dokladů. Od května americká pohraniční stráž odebírala rodičům děti a internovala je ve střeženém prostoru. Dosud takový osud potkal asi 2300 dětí, většinou ze Salvadoru a Hondurasu.

‚Je to kruté a láme mi to srdce.‘ Prvním dámám USA se nelíbí zavírání dětí a rozdělování rodin

Číst článek

Reportáže z detenčních center a záběry plačících dětí ale pobouřily americkou veřejnost a vyvolaly vlnu protestů, která údajně zasáhla i Bílý dům. Za vyřešení osudů izolovaných dětí se údajně přimlouvala i první dáma Melania Trumpová. Prezident nakonec tlaku ustoupil a kritizovanou praxi zrušil. Dramatickou změnu prezidentova postoje zaznamenala média vůbec poprvé.

Nedomyšlené rozhodnutí

Podle agentury Reuters ale zůstávají nejasnosti. Americké soudy nepovažují za přípustné, aby děti byly spolu s rodiči internovány déle než dvacet dnů. Podle kritiků Bílého domu to otevírá možnost, aby po této době byly děti znovu přistěhovalcům odebrány. Pokud v minulosti soudy celé rodiny držely ve vazebních věznicích, automaticky je po dvaceti dnech propustily, i když jejich kauza nebyla dořešena.

Trump podepsal migrační dekret. Sněmovna reprezentantů připravuje zákon, měl by řešit dělení rodin

Číst článek

Podle republikánského kongresmana Carlose Curbeloa Bílý dům čtvrteční rozhodnutí nedomyslel. „Nedošlo jim, jaké mohou být právní následky, pokud budou chtít celé rodiny donekonečna věznit,“ řekl novinářům.

Ministerstvo spravedlnosti hodlá podle agentury Reuters usilovat o to, aby byla dvacetidenní lhůta přípustná pro internaci celých rodin prodloužena. Lhůta není dána zákonem, ale rozhodnutím federálního soudu v Kalifornii, o jehož změnu musí vláda požádat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme