Trump odložil návštěvu Londýna, píše Guardian. Kancelář Mayové to popírá

Plánovaná návštěva prezidenta USA Donalda Trumpa do Velké Británie byla odložena, píše britský list The Guardian s odvoláním na činitele britské vlády. Prezident prý cestu odložil při jednom z telefonických rozhovorů premiérce Therese Mayové. "V plánech návštěvy změny nejsou," vyvrací tvrzení Guardianu mluvčí Mayové.

Washington/Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump (v roce 2013) | Foto: flickr.com, Creative Commons licence 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0), Gage Skidmore

Jak píše The Guardian, americký prezident Donald Trump britské premiérce Mayové po telefonu sdělil, že se nehodlá na státní návštěvu království vydat, dokud jeho cesta nebude mít podporu britské veřejnosti. „Trump nechce Spojené království navštívit, pokud lze očekávat masové protesty," napsal list s odvoláním na jednoho z premiérčiných poradců v Downing Street.

Telefonát se měl uskutečnit někdy během posledních týdnů, Mayová prý byla Trumpovým prohlášením zaskočena. Guardian také upozornil, že se Trumpově cestě do USA už delší dobu nehovoří, což je podle britských novin nápadné.

Informace Guardianu ještě v neděli dementovala mluvčí premiérky Mayové. K žádné změně v plánu prezidentovy cesty podle ní nedošlo.

"Nehodláme komentovat spekulace o obsahu soukromých telefonických rozhovorů. Královna pozvání prezidenta Trumpa k návštěvě Velké Británie prodloužila a v těchto plánech nejsou žádné změny," řekla podle agentury Reuters mluvčí Mayové.

Britská premiérka Trumpa do Velké Británie pozvala sedm dní po jeho lednové inauguraci. Byla tak první světovou politickou představitelkou, která tak učinila.

Na tiskové konferenci tehdy řekla, že Trumpovi a jeho ženě Melanii předala pozvání své a královnino k cestě do Británie někdy během roku. Byla prý "potěšena", že Trump pozvání přijal. Pozvání bylo předběžné, ale jakmile zaznělo, nelze je podle diplomatických zvyklostí ignorovat.

Kritika Khana

Americký prezident nedávno kritizoval londýnského starostu Sadika Khana za jeho údajně nedostatečnou reakci na útoky teroristů, které postihly Londýn. Kritizoval ho především za to, že prý vyzval obyvatele města, aby se zvýšenou policejní přítomností neznepokojovali. Khan protestoval, že Trump jeho slova nesprávně pochopil, což prezident USA označil za "patetickou výmluvu".

Trumpovy výroky vyvolaly mezi britskou veřejností odpor, nespokojenost zaznívala i s jeho nedávným rozhodnutím odstoupit od pařížské dohody o klimatu.

Khan po slovní přestřelce s Trumpem vyzval britskou vládu, aby prezidentovu návštěvu odložila. Ministr zahraničí Boris Johnson reagoval prohlášením, že k odkladu neexistuje žádný důvod.

dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme