Trump oficiálně získal nominaci republikánů do prezidentských voleb

Donald Trump je oficiálním kandidátem Republikánské strany na úřad amerického prezidenta. Trump získal většinu hlasů potřebných k nominaci do boje o Bílý dům. Během téměř ročního boje o hlasy republikánských voličů porazil 16 konkurentů. O prezidentské křeslo se utká s demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou, kterou její strana potvrdí příští týden.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miliardář Donald Trump oficiálně získal prezidentskou nominaci republikánů

Miliardář Donald Trump oficiálně získal prezidentskou nominaci republikánů | Zdroj: Reuters

Jeden po druhém hlasovaly státy o oficiálním kandidátovi do prezidentských voleb. Donald Trump překročil potřebnou většinu 1237 delegátů hlasy svého domovského státu New York. Jako první mu pogratuloval za tamní delegaci jeho nejstarší syn Donald.

Jako kandidáta na viceprezienta republikánský sjezd potvrdil guvernéra Indiany Mika Pence. Oficiálně Donald Trump převezme kandidaturu v závěru sjezdu ve čtvrtek.

Hlasování se odehrálo den poté, co se skupina republikánských odpůrců z devíti států včetně Utahu či Virginie snažila výsledek na poslední chvíli zvrátit. Guvernér Utahu Gary Herbert Českému rozhlasu řekl, že věří, že se strana dokáže nakonec sjednotit.

K jednotě vyzvala po schválení Trumpovy nominace řada republikánských politiků. Je ale otázka, zda se republikáni kolem svého prezidentského kandidáta skutečně dokáží semknout a jestli sám Trump bude respektovat stranu. Jeho kandidatura se totiž až dosud nesla i ve znamení útoků na republikánské špičky.

Mnozí američtí analytici říkají, že k porážce Hillary Clintonové bude třeba mnohem víc disciplíny, úsilí i jednoty.

Druhý den sjezdu se pozornost republikánů nakonec zaměřila téměř výhradně na Clintonovou.

Guvernér státu New Jersey Chris Christie, blízký Trumpův spojenec, své vystoupení pojal jako improvizovaný proces s političkou, která čelí kritice za používání soukromého e-mailu v době, kdy působila jako ministryně zahraničí. Vyšetřování FBI označilo její postup za lehkovážný, nešlo podle něj ale o trestný čin.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme