Trump ohlásil bankovní blokádu Severní Koreje. Připojí se i Čína, tvrdí americký prezident

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek v New Yorku oznámil sankce namířené proti osobám a firmám obchodujícím s KLDR a bankám financujícím a umožňujícím obchod se Severní Koreou. Prohlásil, že i čínská centrální banka zakáže bankám obchod se Severní Koreou.

New York (Aktualizováno: 21:56 21. 9. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump na tiskové konferenci. Ilustrační foto.

Donald Trump na tiskové konferenci. Ilustrační foto. | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

Americkému ministerstvu financí dává prezidentův nový exekutivní příkaz právo vystavit sankcím jakoukoli zahraniční banku, která vyřizuje finanční transakce spojené s obchodem s KLDR. Restrikce podle Trumpa postihují i severokorejské obchodní a dodavatelské sítě.

„Zahraniční banky budou stát před jasnou volbou: buď budou obchodovat se Spojenými státy, nebo zprostředkují obchod se zločinným režimem v Severní Koreji,“ řekl Trump při oznamování svého rozhodnutí. „Tento (severokorejský) režim už nadále nemůže počítat s ostatními ve svých obchodních a bankovních aktivitách,“ dodal.

„Náš nový exekutivní příkaz odřízne Severní Koreu od finančních zdrojů, které jí umožňují vyvíjet ty nejsmrtonosnější zbraně, které lidstvo zná,“ řekl Trump novinářům před obědem, který uspořádal pro japonského premiéra Šinzóa Abeho a jihokorejského prezidenta Mun Če-ina.

Americký prezident při kritice Pchjongjangu podstatně zostřil svůj slovník už v úterý, kdy promluvil k účastníkům Valného shromáždění OSN. Řekl, že pokud bude KLDR ohrožovat Spojené státy, ty nebudou mít jinou možnost, než Severní Koreu zcela zničit.

Trump v OSN: USA zastaví islámský terorismus, nemohu dopustit, aby rozvrátil celý svět

Číst článek

Poděkoval zároveň Číně a Rusku za podporu při prosazení sankcí vůči Pchjongjangu. „Jsem velmi hrdý na to, že čínská centrální banka nařídila svým ostatním institucím, aby okamžitě přestaly obchodovat se Severní Koreou. Chci poděkovat prezidentovi Si Ťin-pchingovi za tento odvážný krok. Bylo to nečekané a my si toho vážíme,“ prohlásil Trump. Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho označil Trumpův projev za štěkání psa.

Rada bezpečnosti OSN počátkem minulého týdne jednomyslně schválila nové sankce proti Severní Koreji kvůli šestému a doposud nejsilnějšímu jadernému testu, který země provedla 3. září. Rezoluce byla již devátou svého druhu od roku 2006 a zakazuje KLDR export textilu, což je druhá největší severokorejská vývozní položka po uhlí. Dále například zakazuje dovoz zemního plynu a kondenzátů do KLDR a omezuje také Severokorejcům dovoz ropy.

'Válečná hysterie vede svět do záhuby'

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v projevu na Valném shromáždění OSN uvedl, že válečná hysterie kolem KLDR může vést ke katastrofě, je to cesta do slepé uličky a k záhubě. Světovému společenství dále doporučil vyřešit krizi pokojnou cestou podle návrhů Moskvy a Pekingu.

Lavrov pochválil prezidenta USA Donalda Trumpa, že ve svém úterním projevu v OSN odmítl diktát, který nesmí být vnucován cizím národům. „Pod těmito slovy se může podepsat každý," řekl. Obvinil nicméně NATO z oživování ducha studené války, rozšiřování svého vlivu na východ a vyvolávání protiruských nálad. V politice západních států podle Lavrova převládá hrubý nátlak v podobě jednostranně vyhlášených sankcí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme