Trump ignoruje pandemický plán Spojených států, dokonce jedná v jeho rozporu, píše Politico

Tým amerického prezidenta Donalda Trumpa nejednal podle vlastní pandemické příručky Národní bezpečnostní rady. Dokument z roku 2016 poskytuje seznam priorit, které administrativa ignorovala.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump - prohlášení k národu k virové epidemii (11, března 2020) | Foto: Fotobanka Profimedia

69stránkový dokument z roku 2016 poskytuje seznam priorit, které administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa ignorovala. Upozorňuje na to server Politico. Jak pro něj uvedli čtyři bývalí funkcionáři, byl Bílý dům o existenci knihy informován rok po jejím vzniku v roce 2017.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si přehled zahraničního tisku

Trumpova administrativa, státní úředníci i pracovníci nemocnic teď bojují s tím, aby získali potřebné roušky, rukavice a další zdravotnické bezpečnostní vybavení pro boj s virem. Podle lékařů je to ale příliš pozdě a kvůli zbytečným prodlevám nejsou v bezpečí.

Americký Senát schválil rekordní balík na záchranu ekonomiky ve výši 2,2 bilionu dolarů

Číst článek

Právě podle dřív neodhalené pandemické příručky měla vláda zahájit celonárodní úsilí o obstarání osobního ochranného vybavení už před dvěma měsíci. „Existuje dostatečné osobní ochranné vybavení pro zdravotnické pracovníky, kteří poskytují lékařskou péči?“ cituje Politico z příručky, která nabízí jedno předběžné rozhodnutí, které by úředníci měli řešit, když čelí potenciální pandemii.

Dodatečné financování

Pokud vybavení mají, řeší se možné signály, že by zásoby mohly dojít. Pokud ochranné pomůcky chybí, měl by na ně Strategický národní fond uvolnit prostředky od státu. Tato strategie patří mezi stovky taktik a klíčových politických rozhodnutí stanovených v příručce Národní bezpečnostní rady o boji proti pandemii.

Další doporučení zahrnují rychlý postup při odhalení potenciálních ohnisek nebo zajištění dodatečného financování. Manuál zároveň zdůrazňuje významnou odpovědnost Bílého domu za omezení rizik potenciálních pandemií, což přímo kontrastuje se zpožděnou reakcí Trumpovy administrativy a nedávnými signály prezidenta, že by mohl zrušit doporučení v oblasti veřejného zdraví, popisuje Politico.

Věra Luptáková, Jan Bumba, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme