Trump po výbuchu v NY: 'Budeme tvrdí a ukončíme to.' Clintonová varovala před unáhlenými závěry

Výrazně tvrdší postoj slíbil republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v reakci na newyorský výbuch, při němž bylo v sobotu večer zraněno nejméně 29 lidí. Jeho demokratická soupeřka Hillary Clintonová varovala před unáhlenými závěry, které by například přisoudily explozi teroristům. Podle newyorského starosty šlo zřejmě o záměrný čin, důkazy o jeho spojení s terorismem však nejsou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči blízko místa exploze | Zdroj: Reuters

„Žijeme v době, kdy musíme velmi přitvrdit. Bude lépe, když budeme velmi, velmi tvrdí," řekl Trump na sobotním předvolebním mítinku v Coloradu, kde lidem oznámil, že v New Yorku došlo k výbuchu.

Ačkoli v té době ještě nebylo jasné, zda šlo o úmyslný útok, a i republikánský magnát připustil, že „nikdo neví, o co jde", vzápětí Trump událost nepřímo spojil s teroristickými činy ve světě. „Je to hrozné, co se děje v našem světě a v naší zemi. Budeme tvrdí, pohotoví a ostražití. A ukončíme to," slíbil voličům.

New Yorkem otřásla exploze. Nejméně 29 lidí je zraněných, policie prověřuje další podezřelá zařízení

Číst článek

Trump učinil z ráznějšího přístupu k bezpečnosti jedno z hlavních témat své kampaně a vymezuje se vůči současnému prezidentu Baracku Obamovi, jehož postoj vůči terorismu Trump považuje za málo důrazný a selhávající.

Clintonová, která stojí pevně za Obamou, vyjádřila soucit lidem zraněným při výbuchu, jeho další okolnosti ale nechtěla komentovat.

„Podle mne je vždycky moudřejší počkat si se závěry na dostatek informací," řekla prezidentská kandidátka novinářům v letadle během cesty z Washingtonu do New Yorku, kde stejně jako Trump žije.

O výbuchu byl podle mluvčího Bílého domu v sobotu večer informován i prezident Obama, žádnou oficiální reakci však nezveřejnil.

Nevyvolávat zbytečnou paniku

Po explozi vystoupil starosta New Yorku, který o útoku řekl pouze to, že se jedná o úmyslný čin. Američtí politici se většinou snaží nevyvolávat při takových situacích zbytečnou paniku.

Podle novináře a vydavatele Erika Besta mohou v prezidentské kampani podobné útoky spíš nahrávat republikánskému kandidátovi Donaldu Trumpovi.

„Chce vyvolat dojem, že Amerika je méně bezpečná než dříve a je to kvůli politice Obamy a Clintonové. Takový kriminální čin mu v tom pomáhá,“ uvedl Best.

Hillary Clintonová je oproti Trumpovi podle Besta v jiné situaci: „Chce zdůraznit, že od 11. září nebyl v Americe žádný závažnější teroristický čin. Jakmile starosta nebo policejní šéf New Yorku řekne, že tam je jasné spojení se zahraničím, je to už pro Hillary problém.“

ČTK, Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme