Trump pod palbou kritiky. Měl jasně odsoudit bělošské nacionalisty ve Virginii, zní i od republikánů

Americký prezident Donald Trump čelí kritice kvůli svému postoji k násilnostem ve městě Charlottesville. Útočník tam v sobotu vjel do davu lidí, kteří protestovali proti shromáždění pravicových extremistů. Zabil jednu ženu a devatenáct dalších lidí zranil. Trump odsoudil nenávist a násilnosti, podle něj ale pocházející z mnoha stran. Podle starosty města Michaela Signera šéf Bílého domu udělal chybu, když jasně neodsoudil pravicové extremisty.

Washington DC Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti reagují na útoky ve městě Charlottesville

Demonstranti reagují na útoky ve městě Charlottesville | Zdroj: Reuters

„Už několikrát nedokázal odsoudit takové projevy, jaké jsme viděli v sobotu v Charlottesville. Přitom na tom není nic těžkého. Je třeba opakovat dvě věci - tohle je domácí terorismus a bělošský rasismus. Přesně to jsme o víkendu viděli,“ prohlásil Signer.

Do demonstrace se podle agentury AP zapojily špičky americké ultrapravice včetně vůdce takzvané alternativní pravice Richarda Spencera a náčelníka Ku Klux Klanu (KKK) Davida Duka. Ten prohlásil, že bílí extremisté „pracují na plnění slibů Donalda Trumpa".

Stanovisko šéfa Bílého domu pochválil v neděli také americký neonacistický web Daily Stromer. „Trumpův komentář byl dobrý. Nezaútočil na nás. Jen řekl, že národ se musí semknout. Nic zvláštního proti nám, vůbec žádné odsouzení," uvedl web.

Trump na události v Charlottesvillu reagoval sérií vzkazů na twitteru, v nichž nabádal k obnově pořádku a zajištění bezpečnosti lidí. V Bedminsteru ve státě New Jersey, kde tráví dovolenou, novinářům řekl, že co nejrozhodněji odsuzuje „tento ohavný projev nenávisti, bigotnosti a násilí na mnoha a mnoha stranách".

Na twitteru pak napsal, že „bez ohledu na barvu, víru, náboženství nebo politickou stranu jsme všichni především Američané". O odpovědnosti bílých rasistů za nepokoje se ale nezmínil.

V neděli pak Bílý dům vydal prohlášení, že prezident v sobotním projevu odsoudil všechny formy násilí, tedy všetně KKK, neo-nazistů a bělošských extremistů. 

Prezidentovo stanovisko vyvolalo odmítavé reakce, a to i mezi jeho stoupenci. Guvernér státu New Jersey Chris Christie, který Trumpa oddaně podporuje už od volební kampaně, na sociálních sítích napsal: „Odmítáme rasismus a násilí bělošských nacionalistů, jak se ukázali v Charlottesvillu. Každý z vedení se k tomu musí vyslovit".

Floridský senátor Marco Rubio uvedl, že „na nacistech, KKK ani stoupencích bělošské nadvlády není nic vlasteneckého. Amerika se snaží být přesným opakem".

„Pane prezidente, zlo musí být pojmenováno. Jsou to stoupenci bílé nadvlády, šlo o terorismus," vzkázal do Bílého domu republikánský senátor z Colorada Cory Gardner.

Reakcí na neonacistickou demonstraci ve Virginii byly v noci na neděli i protesty na jiných místech v USA. Centrem kalifornského Oaklandu například pochodovaly stovky lidí, kteří skandovali „Nazvěte to pravým jménem". Část demonstrantů, kteří zablokovali dálnici, policie podle listu San Francisco Chronicle rozehnala. Demonstrace byly hlášeny i z Los Angeles a San Diega.

Lukáš Matoška, Dominika Perlínová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme