Trump podepsal nový protiimigrační výnos. Do USA nepustí občany šesti muslimských zemí

Americký prezident Donald Trump podepsal nový protipřistěhovalecký dekret, který na 90 dní zakáže vstup do Spojených států občanům šesti zemí - Íránu, Jemenu, Súdánu, Sýrie, Libye a Somálska. Opatření by se mělo vztahovat pouze na žadatele o nová víza, majitelé platných víz budou moci do USA nadále cestovat. Televizi Fox News to potvrdila Trumpova poradkyně Kellyanne Conwayová.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald J. Trump

Americký prezident Donald J. Trump | Zdroj: Reuters

„FBI eviduje přes 300 lidí, kteří přišli jako uprchlíci a teď je tajná služba vyšetřuje v souvislosti s terorismem. Tři ze zemí, kterých se dekret týká, jsou státní sponzoři terorismu a další tři ztratily kontrolu nad svým územím a slouží jako bezpečná útočiště pro teroristy z organizací jako je Islámský stát nebo Al Káida,“ vysvětlil ministr spravedlnosti Jeff Sessions.

Podle Conwayové je v textu oproti minulému dekretu, jehož platnost v únoru pozastavily soudy, „sedm či osm podstatných změn“.

Výjimku ze zákazu budou mít nově držitelé zelených karet, které opravňují k trvalému pobytu v USA. Změnou proti původnímu dekretu je rovněž vyjmutí Iráku ze seznamu států, kterých se zákaz vstupu bude týkat. Podle médií je důvodem vyškrtnutí Bagdádu jeho klíčová role v boji proti teroristické organizaci takzvaného Islámského státu.

Výjimka pro Irák

Irák již vydal oficiální prohlášení, ve kterém vyslovil úlevu nad tím, že se ho Washington rozhodl neponechat na seznamu. „Takové rozhodnutí je krokem správným směrem, upevňuje strategické spojenectví mezi Bagdádem a Washingtonem v řadě oblastí a také ve válce proti terorismu,“ citoval Reuters prohlášení iráckého ministerstva zahraničí.

Federální soud dočasně zablokoval migrační dekret. Směšné, reagoval Trump

Číst článek

„Irák je významný spojenec v boji proti takzvanému Islámskému státu. Stateční iráčtí vojáci bojují v úzké spolupráci s americkými muži a ženami ve zbrani. Po revizi, provedené minulý měsíc, jsme také určili několik bezpečnostních opatření, které irácká vláda a diplomacie přijmou, aby zabránily zločincům a teroristům v cestě do Spojených států,“ dodal šéf americké diplomacie Rex Tillerson.

Zatímco v lednu vydaný dekret zakazoval vstup všem občanům vybraných států, nyní mají výjimku držitelé zelených karet a rovněž lidé, kteří mají vedle pasu jedné ze zmíněných zemí rovněž cestovní doklad USA. Změna se týká i syrských uprchlíků, na jejichž přijímání původní dekret uvalil časově neomezené embargo.

Nově podle agentury AP mají americké úřady k syrským běžencům přistupovat jako ke všem ostatním uprchlíkům, na které se bude vztahovat 120denní pozastavení azylových a uprchlických programů.

Zmatkům, které nastaly po zveřejnění lednového dekretu, má nyní předejít i jasné stanovení data, kdy vstoupí pondělní příkaz v platnost. Podle Conwayové to bude 16. března ve 12 hodin místního času.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme