Trump podepsal obnovu ropovodu a jednal s automobilkami o obrodě americké výroby

Americký prezident Donald Trump v úterý vydal několik nových právních předpisů. Podepsal například projekt na obnovení Barackem Obamou zastavené výstavby ropovodu Keystone XL. Trump rozhodl také o setrvání Jamese Comeye na postu šéfa FBI, nebo jednal se zástupci amerických automobilek o zvyšování výroby a zaměstnanosti v USA.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Trump s podepsaným příkazem k obnově ropovodu Keystone XL.

Prezident Trump s podepsaným příkazem k obnově ropovodu Keystone XL. | Zdroj: Reuters

Ropovod Keystone XL má spojovat naleziště v Kanadě s americkými rafineriemi na břehu Mexického zálivu. Kvůli nebezpečí pro životní prostředí projekt zrušil bývalý prezident Barrack Obama. Při podpisu exekutivního příkazu Trump řekl, že v případě ropovodu Keystone XL "ještě znovu dojednáme některé podmínky".

Podle Trumpova rozhodnutí bude napříště platit, že pokud budou ropovody budovány na americkém území, musejí využívat americkou ocel. Prezident v úterý také rozhodl o urychleném schvalování posudků vlivu na životní prostředí, pokud půjde o prioritní infrastrukturní projekty.

Trump: Jsem ochránce životního prostředí

Tato rozhodnutí přinesou podle odborníků prospěch ropným společnostem, které si stěžují na nedostatečnou kapacitu ropovodů, nutnou pro přepravu suroviny z kanadské provincie Alberta a z amerického státu Severní Dakota na ropné trhy. Odpůrci z řad ochránců životního prostředí proti plánované výstavbě protestovali téměř deset let.

Nový americký prezident se v pondělí v Bílém domě označil za ochránce životního prostředí. „Pokud jde o životní prostředí, jsem velká osobnost. Dostal jsem už několik vyznamenání," řekl bez dalšího vysvětlení.

Bitva v Senátu i Iráku

Další úterní rozhodnutí nového šéfa Bílého domu se týkalo setrvání Jamese Comeye na postu šéfa FBI, kterého Trump v minulosti kritizoval. Rozhodnutí o Comeyově potvrzení ve funkci může Trumpovi ušetřit složitou schvalovací bitvu v Senátě.

Demokraté mají totiž vůči Comeyovi výhrady, protože 11 dnů před prezidentskými volbami oznámil další vyšetřování aféry kolem elektronické pošty Hillary Clintonové, která využívala soukromý poštovní server k rozesílání služební pošty. FBI tím podle demokratů mohla ovlivnit výsledek voleb.

Nové vedení Bílého domu také nabídlo Iráku další spolupráci na vojenských operacích v Mosulu. Irácké jednotky tam pod vedením americké armády bojují proti takzvanému Islámskému státu.

Zvyšování zaměstnanosti

Trump v úterý jednal také se zástupci velkých amerických automobilek General Motors a Ford Motor a Fiat Chrysler Automobiles. Vyzval je ke zvyšování výroby a zaměstnanosti ve Spojených státech a slíbil, že omezí regulaci a sníží daně, aby výrobní aktivity v USA více zatraktivnil.

Prezident mimo jiné řekl, že chce v USA vidět výstavbu nových automobilových továren. Již před nástupem do funkce kritizoval, že automobilky v USA prodávají vozy vyráběné v Mexiku, a hrozil vysokým dovozním clem.

Šéf Fordu Mark Fields po jednání uvedl, že automobilky chtějí s Trumpem spolupracovat na obrodě americké výroby. „Prezident a jeho hospodářská politika nás velmi povzbuzují," prohlásil Fields.

ČTK, ph Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme