Trump podepsal zákon o protiruských sankcích, označil ho ale za 'vadný' a 'neústavní'

Americký prezident Donald Trump svým podpisem stvrdil rozšíření protiruských sankcí. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na informace z Bílého domu. Sám prezident ještě podpis nového balíčku ekonomických postihů neoznámil.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký protějšek Donald Trump

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký protějšek Donald Trump | Foto: Bandar Algaloud/Courtesy of Saudi Royal Court | Zdroj: Reuters

Rozšíření sankcí proti Rusku, Íránu a Severní Koreji odsouhlasili američtí zákonodárci takřka jednohlasně. Moskva na jejich rozhodnutí už minulý týden zareagovala vykázáním většiny amerických diplomatů z Ruska. Donald Trump mohl taky usnesení parlamentu vetovat. Mezi zákonodárci ale mají sankce tak velkou podporu, že by jeho veto obě komory stejně přehlasovaly.

Nové protiruské sankce jsou  „výrazně vadné", uvedl Trump v prvním komentáři k novému balíku sankcí proti Rusku. Sankce podle něj obsahují protiústavní ustanovení, které omezuje autoritu hlavy státu. Trumpovi také vadí, že jisté části sankčního zákona mu ukládají, aby  „jistým osobám" zakázal vstup do země.

S Ruskem jsme nespolupracovali, nedokázali jsme se dohodnout ani mezi sebou, řekl Kushner

Číst článek

Prezident už v minulosti dával najevo výhrady vůči ustanovení sankčního zákona, které ho fakticky zbavuje možnosti sankce upravit, pozastavit nebo zrušit bez souhlasu Kongresu. V prohlášení Trump uvedl, že bude přihlížet k mínění Kongresu, ale  „naplní ustanovení (sankčního zákona) způsobem slučitelným s ústavní pravomocí" hlavy státu.

Prezident očekává, že Kongres nebude využívat  „tento vadný zákon" k tomu, aby torpédoval spolupráci s evropskými spojenci při řešení ukrajinského konfliktu, uvedl v prohlášení. Trump tak naznačil, že sankce mohou zúžit prostor pro jednání s Ruskem o řešení globálních problémů.

 „Jakkoli podporuji tvrdá opatření, která mají ztrestat a odstrašit agresivní a destabilizující jednání Íránu, Severní Koreje a Ruska, tento zákon je výrazně vadný, protože zasahuje do pravomoci exekutivy vyjednávat," uvedl prezident v prohlášení.  „Ve spěchu, který schvalování zákona doprovázel, Kongres zařadil několik jasně neústavních ustanovení," dodal.

Zákon podle Trumpa omezuje pružnost jednání americké vlády. „Ztěžuje Spojeným státům vyjednat dohody dobré pro americký lid a přispívá ke sblížení Číny, Ruska a Severní Koreje," uvedl a poznamenal, že zákon přesto podepisuje  „ve jménu národní jednoty".

Sankce, které mimo jiné postihují ruský energetický sektor, jsou reakcí na údajné ruské vměšování do loňských prezidentských voleb v USA. Trump ruský vliv na volby popírá a vyšetřování zásahů Moskvy označil za hon na čarodějnice. Zkoumáním ruských aktivit se zabývají čtyři výbory Kongresu a zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller jmenovaný ministerstvem spravedlnosti.

Kreml sankce odmítá a obviňuje Spojené státy, že blokují jakoukoli možnost o zlepšení vzájemných styků. Ruské ministerstvo zahraničí v pátek, tedy ještě před Trumpovým podpisem, vyhlásilo protiopatření namířená na omezeni amerického diplomatického personálu v Rusku. Ten se musí do 1. září snížit na úroveň 455 zaměstnanců, což je údajně počet ruských zastupitelských pracovníků v USA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme