Trump podepíše zákon zavádějící nové sankce vůči Rusku, potvrdil Bílý dům

Bílý dům v sobotu informoval, že americký prezident Donald Trump podepíše zákon, který uvaluje nové sankce na Rusko. Spekulovalo se totiž o možném prezidentském vetu. Zákon již ve čtvrtek odsouhlasil Kongres valnou většinou hlasů. Sankce se dotknou i Íránu či Severní Koreji.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Foto: Joshua Roberts | Zdroj: Reuters

Trumpovo stanovisko k sankcím dosud nebylo jasné, prezident po zvolení prosazoval vůči Moskvě vstřícnost. Parlamentem odhlasovaný zákon postihuje sankcemi klíčová odvětví ruského hospodářství a rozšiřuje již platná omezení. Jeho důležitou součástí je ustanovení, které brání hlavě státu sankce zmírnit či zrušit bez souhlasu Kongresu.

Ruská odplata. Američané musí snížit stavy na ambasádě v Moskvě, přijdou o rekreační areál

Číst článek

Nové protiruské sankce se nelíbí Evropské unii, která kritizuje fakt, že američtí zákonodárci v této věci nespolupracovali s Evropou. Brusel se rovněž obává, že americká odvetná opatření ohrozí energetické zájmy EU – mimo jiné budování plynovodu Nord Stream 2.

Zákon v úterý schválila americká Sněmovna reprezentantů a ve čtvrtek jej odsouhlasil rovněž Senát.

I nový šéf komunikace Bílého domu Anthony Scaramucci ještě ve čtvrtek naznačoval, že by zákon mohl prezident vetovat. Údajně ale jen proto, aby vyjednal ještě tvrdší protiruské opatření. Případné veto by ale Kongres snadno přehlasoval, v obou komorách byli proti zákonu jen jednotlivci.

Nové sankce mají Rusko potrestat za jeho údajné zásahy do amerických prezidentských voleb a za vojenskou agresi na Ukrajině a v Sýrii, píše agentura AP.

Ruské ministerstvo zahraničí v pátek vyzvalo Spojené státy, aby do 1. září snížily počet svého diplomatického a technického personálu v Rusku na 455. Kolika osob se toto rozhodnutí bude týkat, zatím nebylo oficiálně oznámeno. Rusko rovněž uvedlo, že od 1. srpna uzavře rekreační objekty využívané zaměstnanci amerického velvyslanectví v ruské metropoli.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme