Trump se při budování svého realitního impéria léta dopouštěl podvodu, rozhodl soud v New Yorku

Bývalý americký prezident Donald Trump se při budování svého realitního impéria léta dopouštěl podvodu, rozhodl v úterý soud v New Yorku. Informovala o tom agentura AP, podle níž soudce vynesl verdikt v občanskoprávní žalobě, kterou podala newyorská generální prokurátorka Letitia Jamesová. Trump rozhodnutí označil za neamerické a plánuje se proti němu odvolat, uvedly agentury AP a Reuters.

Aktualizováno New York (Aktualizováno: 6:16 27. 9. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři Bílého domu během Trumpova úřadování uváděli výrazně vyšší údaje o jeho hmotnosti

Soud v New Yorku rozhodl, že se bývalý prezident USA Donald Trump při budování realitního impéria dopouštěl podvodu | Foto: Lindsay DeDario | Zdroj: Reuters

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho společnost podle soudu podváděli mimo jiné banky či pojišťovny tím, že masivně nadhodnocovali svůj majetek a zveličovali jeho čistou hodnotu v dokumentech používaných při uzavírání obchodů a zajišťování financování.

Trump rozhodnutí soudu kritizoval a spolu s dalšími obžalovanými se plánuje odvolat, uvedly agentury AP a Reuters

Někdejší šéf Bílého domu verdikt označil za „neamerický“ a jako součást pokračujícího spiknutí s cílem poškodit jeho kampaň za návrat do prezidentského úřadu, napsala v noci na středu agentura AP.

Žádná štvavá prohlášení ani znevažují komentáře. Prokurátoři zamýšlí omezit Trumpovy výroky

Číst článek

„Moje občanská práva byla narušena a některý odvolací soud, ať už federální, nebo státní, musí toto hrozné, neamerické rozhodnutí zvrátit,“ napsal na své sociální síti Trump, který už dříve obvinění odmítl.

Nyní trval na tom, že jeho společnost „odvedla skvělou práci pro stát New York“ a „podnikala perfektně“. Podle jeho advokáta Christophera Kise verdikt „nesouhlasí s fakty“ a právník avizoval, že se proti němu odvolá.

Jamesová zažalovala Trumpa v září 2022 a obvinila ho a společnost Trump Organization ze lhaní o hodnotě jeho majetku a čistém jmění s cílem získat lepší podmínky při bankovních úvěrech nebo pojištění, napsala agentura Reuters.

Podle prokurátorky Trump v ročních finančních výkazech předkládaných bankám a pojišťovnám nadsadil své čisté jmění až o 2,23 miliardy dolarů (přes 51 miliard korun) a podle jednoho měřítka až o 3,6 miliardy dolarů (přes 83 miliard korun). Podle stanice CNN se obvinění týká také Trumpových synů.

Tato taktika překročila hranici a porušila zákon, uvedl v úterý soudce Arthur Engoron, jenž zároveň odmítl Trumpovo tvrzení, že prohlášení o odmítnutí odpovědnosti v účetních výkazech ho zbavuje jakéhokoli pochybení.

Dosud nejvyšší trest spojený s útokem na Kapitol. Bývalý lídr Proud Boys dostal 22 let vězení

Číst článek

Trumpovi právníci žádali soudce, aby případ zamítl. Tvrdili, že Jamesová nebyla oprávněna žalobu podat, protože neexistuje důkaz, že by veřejnost byla exprezidentovým jednáním poškozena. Tvrdili také, že řada tvrzení v žalobě je promlčena.

Nynější rozhodnutí se týká klíčového tvrzení newyorské prokurátorky v občanskoprávní žalobě proti bývalému prezidentovi, napsala BBC, podle níž soudce Engoron rozhodl v řízení předcházejícímu samotnému procesu. Ten začíná v pondělí 2. října a má se zabývat dalšími obviněními a případným postihem.

Prokuratura podle AP požaduje pokutu ve výši 250 milionů dolarů a zákaz podnikání Trumpa v New Yorku.

Rozhodnutí soudce Engorona je pro exprezidenta téměř totální porážkou a omezuje rozsah plánovaného soudního procesu do značné míry na to, kolik by měli obžalovaní zaplatit jako náhradu škody, napsal Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme