Trump poprvé na summitu NATO. Požaduje větší zapojení do boje proti Islámskému státu

Členové NATO se sjíždějí do Bruselu. Na summitu pravděpodobně schválí zapojení aliance do boje proti takzvanému Islámskému státu. Lídři členských států mají potvrdit i závazek zvyšovat výdaje na obranu. Vyšli by tak vstříc požadavkům amerického prezidenta Donalda Trumpa, který se během své první návštěvy Bruselu sejde s vrcholnými politiky všech spojeneckých zemí.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Zdroj: Reuters

Vstup do koalice proti Islámskému státu neznamená podle generálního tajemníka Jense Stoltenberga, že se NATO zapojí přímo do bojů s islámskými radikály. Bude se dál zaměřovat na výcvik koaličních vojáků a rozšíří sběr zpravodajských informací.

Brusel zažívá policejní manévry. Do 'pekelné jámy‘ přijel americký prezident Trump

Číst článek

Mezinárodní koalici proti Islámskému státu tvoří na sedm desítek států. Jsou v ní všichni členové NATO včetně České republiky. Severoatlantická aliance jako celek tam zatím chyběla.

Americký prezident Donald Trump po svém nástupu do funkce mluvil o alianci jako o zastaralé organizaci. Později ale svá slova mírnil. Trvá na jejím větším zapojení do boje proti terorismu a na tom, aby USA přestaly nést neproporčně vysoký podíl obranných výdajů.

Stoltenberg očekává, že Trump na summitu potvrdí americké spojenecké závazky. Zbylí členové aliance ho naopak ujistí, že do deseti let zvednou své armádní výdaje na požadovanou výši.

Aliance tak potvrdí to, na čem se dohodla už v roce 2014 ve Walesu. Tehdy bylo domluveno zastavit propad financování a do roku 2024 mají země dostat své obranné výdaje na dvě procenta hrubého domácího produktu. Nově nyní slíbí Američanům vypracování konkrétních národních plánů, jak toho přesně chtějí dosáhnout.

Bezpečnostní opatření v Bruselu | Foto: Filip Nerad | Zdroj: Český rozhlas

Oficiálně je summit svolán kvůli tomu, že NATO od belgické vlády slavnostně přebírá své nové bruselské sídlo, moderní komplex za více než miliardu eur, tedy více než 27 miliard korun. Pro politiky členských zemí je to ale především příležitost poprvé se setkat s Trumpem a také s novým francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Trump je v Bruselu už od středečního večera. Setkal se zde s belgickým králem i premiérem. Jeho návštěvu provázejí nejpřísnější bezpečnostní opatření a demonstrace.

Českou republiku bude na summitu zastupovat prezident Miloš Zeman. Slavnostní předání nové centrály alianci pak doprovodí přeletem mimo jiné i dva české gripeny.

Filip Nerad, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme