Trump postrádá zkušenosti i rozumný úsudek, řekla v rozhovoru pro ČRo poradkyně Clintonové

Spojené státy procházejí momentem zúčtování, varuje demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová. Jejím nominačním projevem ve Filadelfii naostro začala předvolební kampaň. Donald Trump útočí na svou konkurentku kvůli její údajné nedůvěryhodnosti. Demokraté zase označují Trumpa za hrozbu pro celou zemi a svět. V rozhovoru pro Český rozhlas odpovídala na otázky o současné situaci poradkyně Clintonové pro zahraniční politiku Julianne Smithová.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hillary Clintonová

Hillary Clintonová | Zdroj: Reuters

Den poté, co výroky republikánského kandidáta způsobily Američanům vyjma jeho příznivců lehký šok, se Donald Trump od výzvy Moskvě, aby našla e-maily Hillary Clintonové, distancuje. Na sjezdu demokratů jeho „smysl pro humor" sdílí jen málokdo.

Přehrát

00:00 / 00:00

S poradkyní Hillary Clintonové pro zahraniční politiku Julianne Smithovou mluvila zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová

„Donald Trump teď tvrdí, že všechny jeho výroky spojené s Ruskem a NATO jsou pokusem o vtip a sarkasmus. Podle mne to ale vůbec vtipné není," říká se znepokojeným výrazem Julianne Smithová, poradkyně Hillary Clintonové.

Bývalá dvojka týmu viceprezidenta Joa Bidena pro národní bezpečnost varuje před důsledky a podotýká, že znepokojení nejsou jen demokraté.

„Tady v Americe nikdy nevyzýváme jiné mocnosti, aby zasahovaly do našich voleb. Svědčí to o tom, že Donald Trump postrádá zkušenosti i rozumný úsudek. Podle mne nechápe, co je v sázce a že na tohle téma se sarkastické poznámky netrousí. Znepokojil tím mnoho lidí, včetně vlastních spolustraníků, i našich spojenců."

Ztracené e-maily

Od výroků Donalda Trumpa o tom, že by Moskva měla „najít" ztracené e-maily Hillary Clintonové z doby, kdy byla ministryní zahraničí, se v uplynulých dnech distancovali i někteří vlivní republikáni. Julianne Smithová a další demokraté tvrdí, že znepokojený by měl být každý Američan.

„Všichni američtí prezidenti v posledních 70 letech podporovali Severoatlantickou alianci. Nikdy jsme nezpochybňovali náš závazek usilovat o bezpečnost v Evropě. A teď máme prezidentského kandidáta, který zpochybnil alianční článek 5. Pro mě osobně je to naprosto nepochopitelné.“

„Podpora aliance není záležitostí republikánů nebo demokratů, ale všech Američanů. Amerika vždy stála za NATO. Není v našem zájmu vysílat Putinovi signály, že bychom uvítali nějakou další agresi v sousedství třeba právě České republiky. Není v našem zájmu ho podporovat ani mu ukazovat slabé stránky. Naopak, musíme ukázat odhodlání, jednotu a ochotu táhnout za jeden provaz," vyzývá Julianne Smithová.

Mnozí demokraté jsou přesvědčeni, že události posledních dnů a skandál s hackerskými útoky na servery demokratické strany svědčí o tom, že je to Moskva, kdo se snaží tahat za drátky amerických voleb. Podle poradkyně Hillary Clintonové existují pádné důvody domnívat se, že se Rusko skutečně snaží boj o prezidentské křeslo ovlivnit.

Indicie ukazují na Moskvu

„Lidé v současné vládě veřejně i mimo záznam naznačují, že existuje dost důkazů pro to se domnívat, že vše iniciovalo Rusko. Otázka je, jak moc se v tom angažoval Putinův režim. Řídil to sám Putin? Nebo se to stalo s jeho tichým souhlasem? Nebo si jen někdo myslel, že tím Putina potěší? Musíme se dozvědět víc. Ale obecně ty indicie, které máme, ukazují jasně na Rusko, ne na žádnou jinou zemi."

Moskva obvinění odmítá a sám Donald Trump otevřeně naznačuje, že mu ruský prezident imponuje. Získání důkazů by mohlo znamenat zásadní změnu.

„Pokud získáme důkazy, že ruská vláda hackerské akce skutečně řídila, byl by to zásadní obrat. Už teď jsou naše vztahy s Moskvou extrémně složité a napjaté a tohle by už tak špatnou situaci jednoznačně zhoršilo," varuje Smithová.

Zároveň říká, že by Hillary Clintonová na rozdíl od Donalda Trumpa razila diametrálně odlišný přístup i směrem k NATO a Evropě - namísto izolace angažmá a spolupráce. I demokratické kandidátce ale, jak poradkyně připouští, dělá starosti to, že některé členské země, byla mezi nimi i Česká republika, nepřispívaly na obranu částkami, ke kterým se zavázaly.

Hillary Clintonová a Donald Trump (fotokoláž) | Foto: Wikimedia Commons Michal Jindra

Jasná americká pozice

Pro Clintonovou je podle ní ale nepřijatelné kvůli tomu váhat s podporou partnerů, jak naznačil republikánský kandidát.

„Americká levice i pravice v posledních dvou desítkách let se zklamáním pozorovala, jak se evropské rozpočty na obranu snižují. Rozhodně ale nepřipadá v úvahu, abychom naše členství v NATO něčím podmiňovali, nebo si dokonce vybírali, který den budeme plnit své závazky anebo že je budeme plnit jen vůči některým členům aliance.“

„Americká pozice je jasná po desetiletí. Nezáleží na tom, jestli vydáte dvě procenta rozpočtu na obranu, nebo ne. My tu pro vás budeme, ať už jsou vaše závazky jakékoli. A pokud tohle Donald Trump zpochybňuje, rozehrává velmi nebezpečnou partii."

Podle Smithové by Hillary Clintonová posilovala spolupráci se středoevropským regionem, který dobře zná z dob, kdy byla ministryní zahraničí. Na rozdíl od prezidenta Obamy, který se víc zaměřoval na Tichomoří, je podle ní Clintonová jako politička víc orientovaná na Evropu jako takovou, což ale znamená, že i od ní má své očekávání.

„Vývoj na některých místech v Evropě je znepokojující - máme tu ohlášený odchod Británie z Evropské unie. Znepokojuje nás ale i takzvaný 'měkký odchod' zemí, které sice jsou stále členy EU, ale stále více se od ní distancují. Nechceme dojít do situace, kdy se evropská jednota začne rozpadat. Potřebujeme Evropu sjednocenou, která je silným partnerem USA. Hillary Clintonová je oddaná myšlence atlantické spolupráce, ale k tomu na druhé straně oceánu potřebujeme silného partnera,“ říká Julianne Smithová.

Hillary Clintonová se nechala slyšet, že nepodpoří prezidentem Obamou prosazenou Transpacifickou obchodní dohodu. Jak by se zachovala v případě jejího evropského ekvivalentu, dohody TTIP, která je v jednání, o tom Julianne Smithová zatím nechce spekulovat.

„Hillary Clintonová se soustředí na detaily, nedělá povšechná prohlášení typu ‚jsem pro, jsem proti‘. Na rozdíl od některých lidí skutečně do podrobností studuje patřičné dokumenty. To udělala v případě TTIP a rozhodla se, že některé body jsou sporné, a proto ji nepodporuje. Dohoda TTIP ale ještě není dojednaná a Hillary Clintonová chce závěry dělat, až dohoda bude fyzicky na stole,“ dodává poradkyně pro zahraniční politiku Julianne Smithová.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme