Trump potvrdil nominaci. Perry se má stát šéfem resortu energetiky, který chtěl dříve zrušit

Nově zvolený americký prezident Donald Trump oficiálně oznámil jméno dalšího kandidáta na ministra. Novým ministrem energetiky by se měl stát bývalý texaský guvernér a Trumpův soupeř z republikánských primárek Rick Perry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rick Perry

Rick Perry | Zdroj: Reuters

Paradoxní je, že ministerstvo energetiky chtěl Perry v roce 2012, kdy se poprvé ucházel o republikánskou nominaci na prezidenta USA, zrušit, připomněla agentura Reuters. Jeho nominaci musí ještě schválit Senát.

Bývalý texaský guvernér je známým protivníkem teorie globálního oteplování. Ministerstvo energetiky v úterý oznámilo, že nevyhoví žádosti Trumpova týmu o předání seznamu lidí, kteří pracovali na problematice klimatických změn. Hodlá respektovat vědeckou reputaci a nezávislost zaměstnanců a žádná jména Trumpově týmu nesdělí. Spor podle Reuters naznačuje, že chystané předání ministerstva energetiky nebude hladké a hrozí roztržka.

Jmenování ministra zahraničí USA může provázet bitva v Senátu. Kvůli jeho vztahům s Putinem

Číst článek

Ministerstvo má v gesci nejen energetickou politiku USA, ale i jadernou bezpečnost. Koordinuje program výroby jaderných zbraní a jaderných reaktorů, nakládání s jaderným odpadem a výzkumné energetické programy.

Trump od volebního vítězství vybral pro posty ministrů a klíčových poradců už víc než dvacet osobností. Volba už padla o nominaci šéfů nejdůležitějších úřadů včetně ministerstva zahraničí, obrany, financí, spravedlnosti a vnitřní bezpečnosti a šéfa CIA.

Nominace do čela všech ministerstev musí potvrdit Senát amerického Kongresu. Souhlasu této komory naopak nepodléhají posty poradce pro národní bezpečnost, personálního šéfa Bílého domu, hlavního stratéga Bílého domu a ředitele národní ekonomické rady.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme