Trump požádal Kongres o miliardy, vyhlásil den modliteb a míří na místa zasažená hurikánem

Americký prezident Donald Trump požádal Kongres o uvolnění 7,85 miliardy dolarů. Má se jednat o počáteční pomoc, která bude určená na obnovu poškozených území. Trump se hodlá v sobotu do zpustošeného regionu opět podívat, navštívit by měl i Louisianu. Na neděli pak prezident vyhlásil celoamerický den modliteb za oběti hurikánu Harvey.

Washington (Aktualizováno: 10:09 2. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump a texaský guvernér Greg Abbott | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

O Trumpově požadavku téměř 192 miliard korun informoval rozpočtový ředitel Bílého domu Mick Mulvaney.

Počet obětí hurikánu Harvey vzrostl na 39. Bílý dům požádá Kongres o 5,9 miliardy pro postižené státy

Číst článek

V dopise určeném mluvčímu Sněmovny reprezentantů Paulu Ryanovi rovněž varoval, že pokud se nepodaří zvýšit dluhový strop, což by se mělo uskutečnit do konce září, může to zabránit dalšímu uvolnění prostředků na pomoc při katastrofách.

Mulvaney dodal, že požadované peníze jsou pouze jakousi ‚zálohou‘ na pomoc postiženým státům při obnově po řádění bouře. Bílý dům počítá s dalšími žádostmi o pomoc při financování obnovy po Harveym. 

Guvernér Texasu Greg Abbott uvedl, že jeho stát možná bude potřebovat více než 125 miliard USD, napsala agentura Reuters.

Nedělní modlitba za oběti 

Donald Trump na neděli vyhlásil celoamerický den modliteb za oběti hurikánu Harvey. Den bude také vyjádřením díků za ochotu a štědrost těch, kteří jakýmkoli způsobem přiložili ruku k záchranným pracím a k obnově škod. V sobotu o tom informoval web Bílého domu.

„Vyzývám Američany všech vyznání, všech náboženských tradic a jakéhokoli původu, aby se modlili za každého, koho postihl hurikán Harvey, ať již jsou to lidé, kteří ztratili členy rodiny, byli zraněni, přišli o domovy a majetek, ať jsou to záchranáři, policisté, vojáci a zdravotníci,“ uvedl Trump.

Trump se opět podívá do Texasu

Trump již v úterý přiletěl do texaského Corpus Christi, nedaleko kterého před týdnem hurikán vstoupil na pobřeží. Během své cesty ale nenavštívil Houston, který se rozsahem zkázy stal symbolem přírodní katastrofy.

V sobotu se ale prezident, kterého bude opět doprovázet manželka Melania, do oblasti Houstonu chce podívat. V úterý ho vynechal s vysvětlením, že nechce, aby jeho návštěva zatížila chod záchranných prací. V Louisianě Trump zavítá zřejmě do města Lake Charles.

Po úterní cestě do Texasu Trump čelil kritice, že se nesetkal s obyvateli postiženými živlem, média očekávají, že tentokrát se s osudy lidí bojujících s následky Harveyho osobně seznámí. Trump se také rozhodl, že věnuje jeden milion dolarů (22 milionů korun) ze svého na pomoc zasaženým oblastem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme