Trump zažaloval svého bývalého právníka, svědčil proti němu u probíhajícího soudu na Manhattanu

Bývalý americký prezident Donald Trump zažaloval svého bývalého právníka Michaela Cohena o více než 500 milionů dolarů (10,7 miliardy Kč). Vyplývá to podle agentury Reuters ze soudních dokumentů podaných u soudu na Floridě. Trump nyní čelí 34 bodům obžaloby, kterou vůči němu vznesla prokuratura v New Yorku. Před velkou porotou u soudu na Manhattanu svědčil právě i Cohen.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident, který si během návštěvy zahrál s Abem golf, vyzdvihl vztahy Japonska s USA.

Trump podal žalobu na svého bývalého právníka Michaela Cohena | Foto: Kiyoshi Ota | Zdroj: Reuters

Donald Trump se stal před pár dny prvním exprezidentem USA obviněným v trestní kauze. Bývalý prezident, který se chce příští rok znovu ucházet o nejvyšší post v zemi, se minulý týden u soudu prohlásil za nevinného.

Nově podaná žaloba Cohena viní z porušení vztahu mezi advokátem a klientem tím, že právník o Trumpovi odhalil „důvěrné informace“ a „šířil nepravdy“ v knihách, podcastech a dalších mediálních vystoupeních. Jak poznamenala agentura Reuters, Cohen zatím na obvinění nereagoval.

Od chvíle, kdy Trump nastoupil v roce 2017 do úřadu, pracoval Cohen jako jeho osobní právník. Uvedl, že tehdy by „udělal všechno“, aby prezidenta ochránil. Jeho postoj se ale do roku 2019, kdy svědčil před výborem Kongresu, dramaticky změnil. „Stydím se, protože vím, co je pan Trump zač,“ řekl tehdy. „Je to rasista. Je to podvodník,“ dodal.

Američtí republikáni stojí dál jasně za Trumpem. Vnitrostranická hvězda DeSantis tahá za kratší konec

Číst článek

Cohen se při svém procesu v roce 2018 přiznal k porušení zákonů v osmi bodech včetně porušení zákona o financování volební kampaně. Jedním z provinění bylo zaplacení úplatku za mlčení dvěma ženám, s nimiž měl ženatý Trump údajně sexuální poměr. Právník za to byl odsouzen ke třem letům vězení.

Donalda Trumpa prokuratura v New Yorku viní ze zfalšování desítek finančních záznamů v souvislosti s platbou pro údajnou milenku na vrcholu kampaně roku 2016.

Prezident z let 2017 až 2021 kromě toho čelí vyšetřováním kvůli pokusům zasáhnout do schvalování výsledků posledních voleb a kvůli neoprávněnému držení utajených dokumentů po odchodu z Bílého domu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme