Trump vyhodil šéfa FBI. Pochybil při vyšetřování e-mailů Clintonové, tvrdí

Americký prezident Donald Trump nečekaně propustil ředitele FBI Jamese Comeyho. Učinil tak na návrh ministra spravedlnosti. Bílý dům jako důvod uvedl špatný postup při vyšetřování kauzy e-mailů bývalé ministryně zahraničí a demokratické kandidátky Hillary Clintonové. Kritici ale varují, že se Trump snaží zastavit šetření možných kontaktů jeho štábu s Kremlem. Comey až dosud stál v čele vyšetřování.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý šéf FBI James Comey (vlevo) a americký prezident Donald Trump | Zdroj: Reuters

„FBI je jednou z nejvíce respektovaných institucí naší země," uvedl americký prezident Donald Trump v prohlášení. Úřad podle něj nyní potřebuje nové vedení, aby znovu získal ztracenou důvěru veřejnosti.

James Comey

Šestapadesátiletého Jamese Comeyho na funkci ředitele FBI nominoval v roce 2013 bývalý prezident Barack Obama. Jeho funkční období mělo být desetileté. Trump Comeyho v lednu po nástupu do funkce požádal, aby v čele úřadu zůstal. Comey výrazně zasáhl do boje před prezidentskými volbami, když informoval Kongres o obnově vyšetřování Clintonové v kauze používání soukromého e-mailu na postu ministryně zahraničí. Bývalá první dáma to později označila za jeden z důvodů své porážky.

Prezident prý odvolal Comeyho na základě doporučení ministra spravedlnosti. „S ministerstvem spravedlnosti se plně shoduji v tom, že nejste schopen FBI efektivně řídit," napsal Trump v dopise adresovaném Comeymu. S hledáním jeho nástupce se začíná podle Bílého domu okamžitě.

FBI se pod Comeyho vedením věnovala mimo jiné vyšetřování údajných zásahů Moskvy do loňských prezidentských voleb v USA, z nichž vzešel jako vítěz právě prezident Trump.

Oznámení Bílého domu přišlo jen krátce poté, co úřad FBI zaslal americkému Kongresu dopis, ve kterém opravil svědectví Comeyho v případu Humy Abedinové, blízké spolupracovnice Trumpovy soupeřky z prezidentských voleb Hillary Clintonové.

Comey se podle tohoto dopisu minulý týden špatně vyjádřil, když tvrdil, že Abedinová přeposlala „stovky a tisíce" e-mailů do počítače svého manžela Anthonyho Weinera. Jen „malé množství" e-mailů nalezených v jeho elektronickém zařízení bylo podle aktuálního prohlášení FBI skutečně přeposlaných. Většina z nich se do počítače dostala jako zálohy z jiných elektronických zařízení, uvedl FBI.

Rusko jako největší hrozba pro všechny národy, řekl šéf FBI k hackerským útokům

Číst článek

Náhlý vyhazov šéfa FBI tak Washington šokoval a spustil politickou bouři ze strany zákonodárců demokratické i republikánské strany.

Lídr demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer vyjádřil podezření, že nemusí jít o náhodu. Kritici Bílý dům podezřívají ze snahy zastavit vyšetřování ruského angažmá v prezidentských volbách. Vysvětlení žádají i přední republikáni, včetně šéfa senátního zpravodajského výboru.

Lenka Kabrhelová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme