Trump vyhodil šéfa FBI. Pochybil při vyšetřování e-mailů Clintonové, tvrdí
Americký prezident Donald Trump nečekaně propustil ředitele FBI Jamese Comeyho. Učinil tak na návrh ministra spravedlnosti. Bílý dům jako důvod uvedl špatný postup při vyšetřování kauzy e-mailů bývalé ministryně zahraničí a demokratické kandidátky Hillary Clintonové. Kritici ale varují, že se Trump snaží zastavit šetření možných kontaktů jeho štábu s Kremlem. Comey až dosud stál v čele vyšetřování.
„FBI je jednou z nejvíce respektovaných institucí naší země," uvedl americký prezident Donald Trump v prohlášení. Úřad podle něj nyní potřebuje nové vedení, aby znovu získal ztracenou důvěru veřejnosti.
James Comey
Šestapadesátiletého Jamese Comeyho na funkci ředitele FBI nominoval v roce 2013 bývalý prezident Barack Obama. Jeho funkční období mělo být desetileté. Trump Comeyho v lednu po nástupu do funkce požádal, aby v čele úřadu zůstal. Comey výrazně zasáhl do boje před prezidentskými volbami, když informoval Kongres o obnově vyšetřování Clintonové v kauze používání soukromého e-mailu na postu ministryně zahraničí. Bývalá první dáma to později označila za jeden z důvodů své porážky.
Prezident prý odvolal Comeyho na základě doporučení ministra spravedlnosti. „S ministerstvem spravedlnosti se plně shoduji v tom, že nejste schopen FBI efektivně řídit," napsal Trump v dopise adresovaném Comeymu. S hledáním jeho nástupce se začíná podle Bílého domu okamžitě.
FBI se pod Comeyho vedením věnovala mimo jiné vyšetřování údajných zásahů Moskvy do loňských prezidentských voleb v USA, z nichž vzešel jako vítěz právě prezident Trump.
Oznámení Bílého domu přišlo jen krátce poté, co úřad FBI zaslal americkému Kongresu dopis, ve kterém opravil svědectví Comeyho v případu Humy Abedinové, blízké spolupracovnice Trumpovy soupeřky z prezidentských voleb Hillary Clintonové.
Comey se podle tohoto dopisu minulý týden špatně vyjádřil, když tvrdil, že Abedinová přeposlala „stovky a tisíce" e-mailů do počítače svého manžela Anthonyho Weinera. Jen „malé množství" e-mailů nalezených v jeho elektronickém zařízení bylo podle aktuálního prohlášení FBI skutečně přeposlaných. Většina z nich se do počítače dostala jako zálohy z jiných elektronických zařízení, uvedl FBI.
Rusko jako největší hrozba pro všechny národy, řekl šéf FBI k hackerským útokům
Číst článek
Náhlý vyhazov šéfa FBI tak Washington šokoval a spustil politickou bouři ze strany zákonodárců demokratické i republikánské strany.
Lídr demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer vyjádřil podezření, že nemusí jít o náhodu. Kritici Bílý dům podezřívají ze snahy zastavit vyšetřování ruského angažmá v prezidentských volbách. Vysvětlení žádají i přední republikáni, včetně šéfa senátního zpravodajského výboru.