Trump se sešel s rumunským prezidentem. Přihlásil se ke kolektivní obraně NATO

Americký prezident Donald Trump se při pátečním setkání se svým rumunským protějškem Klausem Iohannisem přihlásil k pátému článku Severoatlantické smlouvy, který zaručuje kolektivní sebeobranu. Podle světových tiskových agentur tak učinil vůbec poprvé jasně a veřejně. Zmíněný článek považuje útok na jednoho člena NATO za útok na celou alianci.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rumunský prezident Klaus Iohannis a americký prezident Donald Trump. | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Trump v minulosti naznačil, že státy, které nepřispívají dohodnutými dvěma procenty svého HDP na armádu, se nemusí americké pomoci v případě napadení dočkat.

Později však od tohoto názoru ustoupil, opakovaně ale vyzývá všechny alianční země, aby dostály svým finančním závazkům. Například Česká republika jako většina aliančních států dvouprocentní závazek zatím neplní.

Nejvlivnější Čech v NATO: Rusko porušilo hodně pravidel, ale musíme s ním počítat

Číst článek

Iohannis na tiskové konferenci s Trumpem řekl, že členské státy NATO musí společně sdílet všechna břemena, které s sebou členství nese, a to včetně vojenských výdajů. Trump předtím Rumunsku poděkoval, že chce splnit závazek v podobě výdajů na vojsko ve výši minimálně dvou procent výkonu ekonomiky. Americký prezident zároveň vyzval ostatní alianční státy, aby se zachovaly stejně.

Iohannis, který se s Trumpem setkal jako první nejvyšší představitel postkomunistických zemí ze střední a východní Evropy, americkému prezidentovi řekl, že je v zájmu Spojených států, aby po jejich boku stála silná Evropa. Také řekl, že Evropská unie nesmí stát proti NATO, ale spolupracovat s ní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme