Trump rozpustil své poradní sbory. Šéfové velkých firem je kvůli Charlottesvillu hromadně opouštěli

Americký prezident Donald Trump se rozhodl ukončit činnost dvou svých poradních sborů. Předtím je totiž opustila řada šéfů velkých firem, kteří měli výhrady k jeho výrokům ohledně protestů v Charlottesvillu. Americký prezident své rozhodnutí oznámil ve středu na twitteru s odůvodněním, že nechce byznysmeny dostávat pod tlak.

Tento článek je více než rok starý.

Washington (Aktualizováno: 20:35 16. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump | Zdroj: Reuters

„Raději, než abych tlačil na byznysmeny z Průmyslové rady a Fóra pro strategii a politiku, ukončuji obě. Děkuji vám všem!" napsal na sociální síti Twitter americký prezident Donald Trump.

Za Charlottesville mohou obě strany, prohlásil Trump. Jeho tým opouští další poradci

Číst článek

Oba zmíněné poradní sbory tvořili zejména vedoucí manažeři velkých firem, kteří s prezidentem probírali cesty, kterými by se měla vydat americká průmyslová výroba při vytváření nových pracovních míst, i obecnější témata.

Po Trumpově první reakci na sobotní násilnosti ve Virginii začali poradní rady ve velkém opouštět jejich členové. Mezi prvními byli šéf farmaceutického gigantu Merck Kenneth Frazier nebo generální ředitelé technologické společnosti Intel Brian Krzanich a oděvní značky Under Armour Kevin Plank.

Krátce před Trumpovým oznámením se k nim přidala šéfka potravinářské firmy Campbell Soup Denise Morrisonová či generální ředitel společnosti 3M Inge Thulin. Oba jako důvod přímo nebo nepřímo uvedli Trumpův tolerantní přístup k bělošským nacionalistům.

Za viníky sobotních rasových násilností v Charlottesvillu označil Trump jak bělošské rasisty, tak jejich odpůrce. Americký prezident v úterý prohlásil, že při událostech ve Virginii chybovaly obě strany a obě použily násilí. Podle Trumpa jsou v každém z táborů dobří a špatní lidé.

Podle kritiků tím podpořil neonacisty a zastánce bělošské nadřazenosti, kteří podle zveřejněných videí tvořili podstatnou část pochodu krajní pravice v Charlottesvillu.

Trumpův přístup kritizovali Mayová i Schulz

Demokraté i republikáni se od jeho slov většinou distancovali nebo je odsuzovali. Nezvykle otevřeně se pak do veřejné debaty vložili nejvyšší velitelé americké armády. Členové sboru náčelníků štábů na twitteru zareagovali na násilnosti v Charlottesville a odsoudili rasové násilí a extremismus.

Slzy a smutek ve fialovém. Stovky Američanů uctily zavražděnou ženu z Charlottesvillu

Číst článek

K Trumpově přístupu se kriticky vyjádřili i někteří zahraniční politici včetně britské premiérky Theresy Mayové nebo předsedy německých sociálních demokratů Martina Schulze.

K odmítnutí rasismu vyzvali Američany i bývalí republikánští prezidenti George Bush a jeho syn George Bush mladší.

Příznivci krajní pravice ale šéfa Bílého domu chválili. „Děkuji, prezidente Trumpe, za vaši čestnost a za odvahu říci pravdu," tweetoval šéf rasistického hnutí Ku-klux-klan David Duke.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme