Trump ruší další součást Obamacare. Pojišťovny přijdou o náhrady za pojistné pro sociálně slabé

Donald Trump udělal zatím nejvýraznější rozhodnutí oslabující zdravotní reformu zavedenou jeho předchůdcem Barackem Obamou. Americký prezident podepsal výnos, kterým zruší dotační platby zdravotním pojišťovnám, které dostávají v rámci Obamacare jako náhradu za levnější pojistné pro sociálně slabé klienty.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

Trump svůj podpis výnosu doprovodil tvrzením, že americkou vládu tento krok nebude stát vlastně nic, a miliony Američanů získají úžasnou zdravotní péči. Kvůli odporu demokratů a nejednotě republikánů v Kongresu se prezidentovi zatím nepodařilo Obamovu reformu z roku 2010 zrušit, jak sliboval.

Teď se ji proto snaží aspoň rozleptávat dostupnými prostředky. Z tábora demokratů už zaznívá, že je to od Trumpa sabotáž zdravotnictví a Asociace amerických nemocnic se bojí, že rozhodnutí zdraží pojištění například chronicky nemocným.

Další rána pro Obamacare: Trumpova vláda omezila přístup k bezplatné antikoncepci pro miliony žen

Číst článek

Dá se očekávat, že státy řízené členy Demokratické strany Trumpův výnos napadnou u soudu.

Ještě před oficiálním oznámením o plánovaném kroku informoval server Politico o tom, že plánované opatření bude znamenat těžký otřes pro trh se zdravotním pojištěním.

Bílý dům v prohlášení sdělil, že na základě posudků a doporučení ministerstev spravedlnosti a zdravotnictví není možné dotace v souladu se zákony vyplácet.

„Podpora pojišťoven skrze tyto nezákonné platby je dalším příkladem toho, jak předchozí administrativa zneužívala dolary daňových poplatníků," citoval Bloomberg z prohlášení Bílého domu.

Úřadující ministr zdravotnictví Eric Hargan v prohlášení sdělil, že platby skončí okamžitě bez přechodného období, neboť Kongres žádné peníze pro tyto účely nevyčlenil.

Politická rána pro Donalda Trumpa. Zrušení Obamacare potopili sami republikáni

Číst článek

Dotace, které jsou na tento rok odhadovány na výši sedmi miliard dolarů (153 miliard korun), jsou vypláceny měsíčně a příští platba se očekávala v nadcházejícím týdnu.

Trh s pojištěním v rámci systému Obamacare se podobného kroku již delší dobu očividně obával. Portál Politico poznamenal, že mnoho pojišťoven již z obav o ztrátu dotací zdražilo pojistky na nadcházející rok.

Obamovu reformu její obhájci chválí za to, že umožnila milionům dosud nepojištěných Američanů zřídit si zdravotní pojištění. Kritici zase tvrdí, že reforma vedla ke zdražení pojistek a že dotace určené k podpoře systému pokřivily pojistný trh.

ČTK, Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme